Wyjaśnienie dot. porad udzielonych przez lekarza POZ świadczeniobiorcom w związku z leczeniem cukrzycy i /lub choroby układu krążenia”

 

Opolski OW NFZ uprzejmie wyjaśnia, iż zgodnie z zarządzeniem Nr 79/2008/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 13 października, każda osoba znajdująca się na liście aktywnej lekarza POZ Państwa jednostki, której udzielono porady w związku z leczeniem cukrzycy i/ lub choroby układu krążenia kwalifikowana jest do „grupy wiekowej” ze współczynnikiem 3,0 to znaczy jest to osoba, której przy obliczaniu SLU przypisany jest współczynnik 3,0. Zgodnie z § 1 w/w zarządzenia Prezesa NFZ podstawą wyznaczenia liczby w/w osób uznanych Państwu w danym okresie sprawozdawczym są:

§        raporty statystyczne przekazywane poprzez komunikat dla świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych z porad udzielonych w/w osobom (zawierające m.in. PESEL pacjenta, któremu udzielono w/w porady, kod świadczenia wg NFZ tj: 5.01.00.0000075 lub 5.01.00.0000076, rozpoznanie wg trzyznakowego kodu klasyfikacji ICD-10 z grupy E10-E14 oraz z grupy I00-I99) z trzech poprzednich okresów sprawozdawczych

§        bieżąca informacja o listach aktywnych

 

 PRZYKŁAD:

Jeżeli PESEL danego pacjenta został Państwa jednostce zaliczony w weryfikacji za miesiąc listopad 2008 roku i występował on w prawidłowo przekazywanych raportach statystycznych w  przynajmniej w jednym z trzech miesięcy poprzedzających listopad (tj. sierpień, wrzesień lub październik b.r.)  - został on zaliczony w weryfikacji za listopad do osób, którym udzielono porad/y w związku z leczeniem cukrzycy i/lub choroby układu krążenia -  współczynnik 3,0.

 

Ze względu na fakt, iż dostosowanie systemu informatycznego Funduszu umożliwiające obsłużenie przedmiotowej zmiany w zasadach finansowania świadczeń lekarza POZ zostało sfinalizowane dopiero około połowy listopada b.r. jednostki POZ, które spełniają w/w kryteria m.in. dot. raportów statystycznych mogą dokonać korekt zwiększających do dokumentów rozliczeniowych za miesiąc październik 2008 roku.