Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi kampanie edukacyjno-informacyjną „Słodki, słodszy… cukrzyca” we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków. Głównym celem kampanii jest promocja zmian w stylu żywienia oraz uświadomienie Polakom jak dużo cukru spożywamy. Poprzez kampanię chcemy budować społeczną świadomość o najczęstszych i najbardziej zgubnych nawykach, wprost przyczyniających się do otyłości oraz cukrzycy, oraz uczyć nowych korzystnych zdrowotnie wyborów.
Przez siedem kolejnych tygodni, w każdy poniedziałek, w programie Pytanie na Śniadanie w TVP2 pokażemy jak słodko, przyjemnie, cicho i podstępnie cukier i słodycze zakorzeniły się w naszym życiu - od zakupów po przekąski, nagradzanie dzieci słodyczami, pocieszanie smutków, uciszanie napięcia nerwowego czy łatanie nudy.
W efekcie tych słodkich przyjemności – tyjemy, niszczymy zdrowie, wpędzamy kolejne pokolenia w cukrzycę i jej katastrofalne konsekwencje oraz powikłania. A wystarczy zminimalizować cukier w codziennej diecie. Poznać, gdzie się ukrywa, czy w końcu postanowić zmienić nawyki i dowiedzieć się, jak to dobrze zrobić.
🔎 Czy wiesz, że?
Na każdym produkcie jest informacja - Węglowodany w tym: cukry – wartość „cukry” podziel przez 5 – to jest liczba łyżeczek cukru w 100 g produktu.
❗️ Zachowaj czujność: cukier ukryty jest pod różnymi nazwami.
Szukaj w składzie produktu takich nazw jak: glukoza, fruktoza, galaktoza, sacharoza, laktoza, maltoza, dekstroza, skrobia, maltodekstryna, słód jęczmienny, syropy: glukozowy, glukozowo-fruktozowy, z agawy, klonowy, daktylowy, ryżowy, kukurydziany, miód, karmel oraz cukier: buraczany, inwertowany, trzcinowy, brązowy, winogronowy, sok owocowy, zagęszczony sok owocowy, koncentrat soku.
Te nazwy oznaczają cukry proste dodane do produktu. Nawet produkty tzw. „FIT” mogą stanowić pułapkę!
Alarmujące dane:
Pamiętaj! Nie przesadzaj, nie przesładzaj!
Prezentujemy najnowszy spot Narodowego Funduszu Zdrowia „Nie przesadzaj, nie przesładzaj!”.
Poniżej linki do programu:
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/50816372/dlaczego-nie-powinnismy-nagradzac-dziecka-slodyczami
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51096604/jak-podstepnie-uzaleznia-nas-cukier
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51211448/slodki-slodszy-cukrzyca-podjadanie
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51320552/slodki-slodszy-cukrzyca
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51428685/slodki-slodszy-cukrzyca
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51522200/slodki-pocieszyciel
Zachęcamy również do skorzystania ze smacznych i zdrowych pomysłów na posiłki dla całej rodziny na portalu diety www.diety.nfz.gov.pl
Listopad powinien być przypomnieniem dla każdego mężczyzny, jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych oraz regularne dbanie o swoje zdrowie intymne. Dzięki akcji Movember zmienia się podejście mężczyzn do zdrowia.
Co roku w listopadzie Panowie zapuszczają wąsy, co prowokuje do dyskusji na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. Wąs niczym różowa wstążka stał się symbolem walki z rakiem.
Unikanie regularnych badań i lekceważenie objawów może sprawić, że choroba zostanie wykryta zbyt późno. Nowotwory jąder rozwijają się bardzo szybko - nawet w kilka tygodni. Każde odłożenie wizyty u lekarza lub zwlekanie z rozpoczęciem leczenia zmniejsza szanse na całkowite wyzdrowienie.
Co możesz już dziś dla siebie zrobić? Przede wszystkim badać się regularnie.
Jeśli zauważyłeś jakieś niepokojące objawy ― nie zwlekaj ― umów się na początek do lekarza rodzinnego, bądź poproś o skierowanie do specjalisty urologa. Wykaz poradni urologicznych w woj. opolskim.
Zachęcamy, aby przynajmniej raz w miesiącu wykonać samobadanie jąder, a po 45 roku życia
raz w roku zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu wykonania badań krwi pod kątem PSA w kierunku raka prostaty. Warto pamiętać, że decyzję o konieczności zlecenia badań podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu naszego zdrowia.
Profilaktyczne badania i wczesne reagowanie to bardzo ważny czynnik, gwarantujący sukces w walce z nowotworami. Nie należy jednak zapominać, że równie ważna jest dieta oraz aktywność fizyczna.
Na stronie internetowej diety NFZ https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php można znaleźć darmowe diety dostępne dla każdego.
Zachęcamy również do budowania odporności poprzez aktywność fizyczną i zapraszamy do udziału
w programie Akademii NFZ - 8 tygodni do zdrowia https://akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia
Polipragmazja, nazywana również wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie.
Z wiekiem liczba problemów zdrowotnych, z którymi się zmagamy wzrasta. Wiek podeszły oraz choroby współwystępujące stanowią czynniki zwiększające ilość stosowanych leków. Zazwyczaj proces leczenie odbywa się u różnych specjalistów, którzy nie zawsze są informowani o innych lekach jakie przyjmuje pacjent. Składniki poszczególnych medykamentów mogą wchodzić między sobą w interakcje, powodując niekorzystne efekty, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu.
W lutym 2020 roku Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport dotyczący polipragmazji, z którego wynika że 1/3 Polaków powyżej 65 roku życia, przyjmujące co najmniej 5 leków dziennie.
Zażywanie takiej ilości medykamentów jest zjawiskiem szczególnie niebezpiecznym dla osób starszych, obciążonych chorobami przewlekłymi takimi jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub niewydolność krążenia.
Wielolekowość często jest konieczna w terapiach leczniczych. Jednak by była bezpieczna dla zdrowia, powinna przebiegać pod kontrolą lekarską i w konsultacji z farmaceutą.
Akcja organizowana przez NFZ ma zwrócić uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków i zmniejszyć ryzyko niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie.
5 ZASAD – jak bezpiecznie przyjmować leki:
Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego zawsze informuj swojego lekarza o zażywanych lekach.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Akademia NFZ - https://akademia.nfz.gov.pl/polipragmazja/
Jak również w gazetce NFZ "Jak bezpiecznie zażywać leki?"
„Świadomy pacjent – skuteczna terapia”. Polipragmazja. - plik audio
Narodowy Funduszu Zdrowia 29 września 2020 r. rozpoczął emisję filmików z profilaktyczno – treningowym programem 8 tygodni do zdrowia. Mają one zachęcić do regularnej aktywności fizycznej w bezpiecznych, domowych warunkach oraz pokazać, w jaki sposób osiągnąć i utrzymać satysfakcjonujące efekty w postaci poprawy kondycji, a tym samym zadbać o zdrowsze i dłuższe życie.
Emisja odcinków odbywa się na portalu Akademia NFZ oraz każdy wtorek na kanale YouTube Akademii NFZ.
I Ty możesz wziąć udział w ćwiczeniach prowadzonych przez fizjoterapeutę i trenera mających
na celu usprawnić Twoją kondycję, posłuchać rad dietetyka oraz lekarza dotyczących racjonalnego odżywiania i higienicznego stylu życia. Program jest kierowany zarówno do osób zdrowych jak i osób z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie.
Plan programów treningowych:
0 – Film startowy – 28.09
1 – Adaptacja, czyli zaczynamy – 29.09
2 – Budujemy wydolność – 6.10
3 – Ćwiczymy z obciążeniem – 13.10
4 – Tabata i nasze pierwsze interwały – 20.10
5 – Wzmacniamy siłę mięśni – 27.10
6 – Poznajemy interwały prof. Gibali – 3.11
7 – Czas na interwałowy HIIT. Etap 1 – 10.11
8 – Gotowi na interwałowy HIIT. Etap 2 – 17.11