Kluczem do zdrowego serca jest prawidłowa profilaktyka. Z okazji Międzynarodowego Święta Zakochanych w naszym oddziale odbył się dzień otwarty pod hasłem „Kochaj serce(m)”.
W tym szczególnym dniu mieliśmy możliwość zaprosić mieszkańców województwa opolskiego na konsultacje z kardiologiem i wykonanie badania EKG.
Zdrowy prezent dla każdego kto kocha siebie i dba o zdrowie swoje i najbliższych.
Podczas wydarzenia w trzech gabinetach przebadano 45 osób.
Klienci korzystali także z pomiarów glikemii i pomiarów ciśnienia tętniczego krwi.
Zapoznaliśmy naszych gości z aktualnymi programami profilaktycznymi.
Panie i Panowie odwiedzili również nasz kiosk profilaktyczny wykonując pomiary masy ciała.
Dziękujemy za Waszą obecność.
#Profilaktyka to zdrowie
Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki
Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Na całym świecie szczególnie w tym czasie jeszcze mocniej przypomina się o profilaktyce i diagnostyce tych nowotworów.
Z tej okazji 27 października 2022 r. zaprosiliśmy panie na dzień otwarty pod hasłem ”Różowy czwartek – Profilaktyka raka piersi”.
W tym dniu uczestniczki akcji skorzystały z:
Przebadanych zostało 50 kobiet, 33 uczestniczki zostały skierowane na dalsze badania diagnostyczne.
Takie akcje jak dzisiejsza uświadamiają nam, jak wiele kobiet potrzebuje wsparcia. Nauka samobadania piersi jest bardzo ważnym elementem profilaktyki, wstępem do procesu zapobiegania i wczesnego wykrywania raka piersi. Regularne badanie piersi pozwala na szybsze wykrycie zmiany nowotworowej w niższym stopniu zaawansowania.
Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu we współpracy z Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL zorganizował 25.10.2022 r. Regionalny Dzień Seniora w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu pod hasłem „Młodość przychodzi z wiekiem…”
Teatralna atmosfera, liczne atrakcje dla umysłu, zdrowia i duszy. Kolejny raz mogliśmy zaoferować gościom wydarzenia wsparcie z zakresu:
Promowaliśmy program Profilaktyka 40 Plus i przyjęcie czwartej dawki szczepienia przeciwko COVID.
Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki
Życie na emeryturze wcale nie musi być nudne. Udowodnili to Seniorzy z województwa opolskiego biorąc udział w „ V Wojewódzkiej Olimpiadzie sportowej dla Seniorów” 24 października 2022 r. w Segu Arena - Opole.
Możemy tylko pozazdrościć naszym Seniorom energii i chęci udziału w aktywnościach fizycznych jaką prezentowali w obiekcie sportowym.
Nie zabrakło również czasu na zadbanie o zdrowie. Nasze stoisko cieszyło się dużym uznaniem.
Goście skorzystali z:
Tego dnia promowaliśmy profilaktykę, zachęcaliśmy do regularnych badań i regularnej aktywności fizycznej, która jest gwarantem zdrowia i sprawności szczególnie dla osób starszych.
Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki
15 października 2022 r. zaprosiliśmy Opolan do badań profilaktycznych i wspólnego treningu „Zdrowy kręgosłup” podczas eventu organizowanego w CH Turawa Park.
Goście skorzystali z:
Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki
Z tej okazji gościliśmy w Centrum Informacyjno-Edukacyjnym Senior w Opolu.
Podczas wydarzenia goście mogli otrzymać na miejscu kartę EKUZ, potwierdzić Profil Zaufany, otrzymać pełną informację na temat aktualnych programów profilaktycznych realizowanych przez nasz Oddział.
Promowaliśmy portal Diety NFZ oraz „ 8 tygodni do zdrowia”, Profilaktykę 40 Plus oraz szczepienia. Oferowaliśmy również zapisy do kiosku profilaktycznego. Seniorzy kierowali do nas wiele pytań na temat leczenia uzdrowiskowego.
Nasi goście mogli skorzystać z:
Z okazji „Dni osób z niepełnosprawnością” Opolski Oddział Wojewódzki NFZ wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych organizują wydarzenia kierowane do osób ze szczególnymi potrzebami i trudnościami w życiu codziennym. Wiele osób z niepełnosprawnością jest aktywnych społecznie i zawodowo, ale nadal spotykają się z podstawowymi utrudnieniami. W ramach wsparcia tej grupy klientów w dniu 15 września 2022 w naszym Oddziale odbył się Dzień Otwarty. Z okazji „ Dni osób z niepełnosprawnością” Opolski Oddział Wojewódzki NFZ wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych organizują wydarzenia kierowane do osób ze szczególnymi potrzebami i trudnościami w życiu codziennym. Wiele osób z niepełnosprawnością jest aktywnych społecznie i zawodowo, ale nadal spotykają się z podstawowymi utrudnieniami. W ramach wsparcia tej grupy klientów w dniu 15 września 2022 w naszym Oddziale odbył się Dzień Otwarty.
Nasi goście mogli zasięgnąć porad ekspertów instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami:
W trakcie wydarzenia profilaktyczno – informacyjnego Klienci korzystali również z :
Kolejne wydarzenie skierowane do osób z niepełnosprawnościami odbyło się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Nysie 22 września 2022 r.
29 września 2022 r. zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnym etapie wydarzenia w Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kędzierzynie – Koźlu.
Będzie można uzyskać informacje na temat:
a także:
Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki
Sobotni dzień spędziliśmy w gronie Opolan i mieszkających w naszym regionie cudzoziemców, promując profilaktykę i zdrowie. Integracyjny piknik rodzinny odbył się w Muzeum Wsi Opolskiej 20 sierpnia 2022 r.
Czas wakacji skupia uwagę na problematyce profilaktyki zdrowego trybu życia, cukrzycy i otyłości. W związku z potrzebą edukacji w obszarze prozdrowotnym dzieci, kobiet i mężczyzn w zakresie profilaktyki zdrowego odżywiania się, walki z cukrzycą i otyłością zachęcaliśmy do:
W naszej mobilnej strefie zdrowia uczestnicy pikniku mogli skorzystać z :
Dziękujemy uczestnikom za wizytę w naszej strefie zdrowia.
Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki
W ramach Dnia Otwartego w OOW NFZ nawiązującego do cyklicznej „Środy z profilaktyką” pod hasłem „Cukrzyca i otyłość a letnie pokusy", każdy zainteresowany mieszkaniec Opolszczyzny mógł skorzystać z porad i konsultacji specjalistów.
W trakcie wydarzenia profilaktyczno – informacyjnego klienci mogli skorzystać z:
Akcja skierowana była do kobiet i mężczyzn województwa opolskiego w związku z potrzebą edukacji w obszarze prozdrowotnym w zakresie profilaktyki cukrzycy i otyłości.
Dziękujemy, że byliście z nami.
#Profilaktyka to zdrowie
Podczas spotkania nasze Panie mogły skorzystać z:
- konsultacji onkologicznej spec. chirurgii ogólnej i onkologicznej dr Tomasza Sachańbińskiego i badania dermatoskopem,
- konsultacji i warsztatów samobadania piersi,
- konsultacji położniczych,
- konsultacji fizjoterapeutów,
- konsultacji dietetyka klinicznego,
- wykładu i warsztatów Yogi Twarzy,
- analizy składu masy ciała,
- symulacji NARKOgoglami i ALKOgoglami.
Podczas warsztatów zdrowia Goście mogli wnioskować i otrzymać na miejscu kartę EKUZ, potwierdzić Profil Zaufany, otrzymać pełną informację na temat aktualnych programów profilaktycznych w OOW NFZ.
Serdeczne podziękowania dla Calypso w Turawie Park za gościnność i pomoc w organizacji wydarzenia, a także profesjonalną obsługę z zakresu treningu personalnego i rehabilitacji.
Dziękujemy również naszym specjalistom z Opolskiego Centrum Onkologii w Opolu, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Zdrowej Rodzinie oraz Dietetykowi Klinicznemu Annie Siennickiej za udział i profesjonalną obsługę podczas akcji promocji zdrowia.
Zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez nasz Oddział.
Listopad powinien być przypomnieniem dla każdego mężczyzny, jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych oraz regularne dbanie o swoje zdrowie intymne. Dzięki akcji Movember zmienia się podejście mężczyzn do zdrowia. Co roku w listopadzie Panowie zapuszczają wąsy, co prowokuje do dyskusji na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. Wąs niczym różowa wstążka stał się symbolem walki z rakiem.
Unikanie regularnych badań i lekceważenie objawów może sprawić, że choroba zostanie wykryta zbyt późno. Nowotwory jąder rozwijają się bardzo szybko - nawet w kilka tygodni. Każde odłożenie wizyty u lekarza lub zwlekanie z rozpoczęciem leczenia zmniejsza szanse na całkowite wyzdrowienie.
Co możesz już dziś dla siebie zrobić? Przede wszystkim badać się regularnie.
Jeśli zauważyłeś jakieś niepokojące objawy ― nie zwlekaj ― umów się na początek do lekarza rodzinnego, bądź poproś o skierowanie do specjalisty urologa. Wykaz poradni urologicznych w woj. opolskim.
Zachęcamy, aby przynajmniej raz w miesiącu wykonać samobadanie jąder, a po 45 roku życia
raz w roku zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu wykonania badań krwi pod kątem PSA w kierunku raka prostaty. Warto pamiętać, że decyzję o konieczności zlecenia badań podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu naszego zdrowia.
Profilaktyczne badania i wczesne reagowanie to bardzo ważny czynnik, gwarantujący sukces w walce z nowotworami. Nie należy jednak zapominać, że równie ważna jest dieta oraz aktywność fizyczna.
Na stronie internetowej diety NFZ https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php można znaleźć darmowe diety dostępne dla każdego.
Zachęcamy również do budowania odporności poprzez aktywność fizyczną i zapraszamy do udziału w programie Akademii NFZ - 8 tygodni do zdrowia https://akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia
Do pobrania:
Samobadanie piersi jest bardzo ważnym elementem profilaktyki, procesem zapobiegania i wczesnego wykrywania raka piersi. Regularne badanie piersi pozwala wychwycić zmiany nowotworowe w niższym stopniu zaawansowania.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce, o nieustalonej dotąd jednoznacznej przyczynie. Kobiety, które regularnie wykonują mammografie, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi w porównaniu z tymi, które nie poddają się systematycznym badaniom profilaktycznym.
Więcej informacji:
Program profilaktyki raka piersi
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi kampanie edukacyjno-informacyjną „Słodki, słodszy… cukrzyca” we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków. Głównym celem kampanii jest promocja zmian w stylu żywienia oraz uświadomienie Polakom jak dużo cukru spożywamy. Poprzez kampanię chcemy budować społeczną świadomość o najczęstszych i najbardziej zgubnych nawykach, wprost przyczyniających się do otyłości oraz cukrzycy, oraz uczyć nowych korzystnych zdrowotnie wyborów.
Przez siedem kolejnych tygodni, w każdy poniedziałek, w programie Pytanie na Śniadanie w TVP2 pokażemy jak słodko, przyjemnie, cicho i podstępnie cukier i słodycze zakorzeniły się w naszym życiu - od zakupów po przekąski, nagradzanie dzieci słodyczami, pocieszanie smutków, uciszanie napięcia nerwowego czy łatanie nudy.
W efekcie tych słodkich przyjemności – tyjemy, niszczymy zdrowie, wpędzamy kolejne pokolenia w cukrzycę i jej katastrofalne konsekwencje oraz powikłania. A wystarczy zminimalizować cukier w codziennej diecie. Poznać, gdzie się ukrywa, czy w końcu postanowić zmienić nawyki i dowiedzieć się, jak to dobrze zrobić.
🔎 Czy wiesz, że?
Na każdym produkcie jest informacja - Węglowodany w tym: cukry – wartość „cukry” podziel przez 5 – to jest liczba łyżeczek cukru w 100 g produktu.
❗️ Zachowaj czujność: cukier ukryty jest pod różnymi nazwami.
Szukaj w składzie produktu takich nazw jak: glukoza, fruktoza, galaktoza, sacharoza, laktoza, maltoza, dekstroza, skrobia, maltodekstryna, słód jęczmienny, syropy: glukozowy, glukozowo-fruktozowy, z agawy, klonowy, daktylowy, ryżowy, kukurydziany, miód, karmel oraz cukier: buraczany, inwertowany, trzcinowy, brązowy, winogronowy, sok owocowy, zagęszczony sok owocowy, koncentrat soku.
Te nazwy oznaczają cukry proste dodane do produktu. Nawet produkty tzw. „FIT” mogą stanowić pułapkę!
Alarmujące dane:
Pamiętaj! Nie przesadzaj, nie przesładzaj!
Prezentujemy najnowszy spot Narodowego Funduszu Zdrowia „Nie przesadzaj, nie przesładzaj!”.
Poniżej linki do programu:
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/50816372/dlaczego-nie-powinnismy-nagradzac-dziecka-slodyczami
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51096604/jak-podstepnie-uzaleznia-nas-cukier
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51211448/slodki-slodszy-cukrzyca-podjadanie
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51320552/slodki-slodszy-cukrzyca
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51428685/slodki-slodszy-cukrzyca
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51522200/slodki-pocieszyciel
Zachęcamy również do skorzystania ze smacznych i zdrowych pomysłów na posiłki dla całej rodziny na portalu diety www.diety.nfz.gov.pl
Listopad powinien być przypomnieniem dla każdego mężczyzny, jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych oraz regularne dbanie o swoje zdrowie intymne. Dzięki akcji Movember zmienia się podejście mężczyzn do zdrowia.
Co roku w listopadzie Panowie zapuszczają wąsy, co prowokuje do dyskusji na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. Wąs niczym różowa wstążka stał się symbolem walki z rakiem.
Unikanie regularnych badań i lekceważenie objawów może sprawić, że choroba zostanie wykryta zbyt późno. Nowotwory jąder rozwijają się bardzo szybko - nawet w kilka tygodni. Każde odłożenie wizyty u lekarza lub zwlekanie z rozpoczęciem leczenia zmniejsza szanse na całkowite wyzdrowienie.
Co możesz już dziś dla siebie zrobić? Przede wszystkim badać się regularnie.
Jeśli zauważyłeś jakieś niepokojące objawy ― nie zwlekaj ― umów się na początek do lekarza rodzinnego, bądź poproś o skierowanie do specjalisty urologa. Wykaz poradni urologicznych w woj. opolskim.
Zachęcamy, aby przynajmniej raz w miesiącu wykonać samobadanie jąder, a po 45 roku życia
raz w roku zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu wykonania badań krwi pod kątem PSA w kierunku raka prostaty. Warto pamiętać, że decyzję o konieczności zlecenia badań podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu naszego zdrowia.
Profilaktyczne badania i wczesne reagowanie to bardzo ważny czynnik, gwarantujący sukces w walce z nowotworami. Nie należy jednak zapominać, że równie ważna jest dieta oraz aktywność fizyczna.
Na stronie internetowej diety NFZ https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php można znaleźć darmowe diety dostępne dla każdego.
Zachęcamy również do budowania odporności poprzez aktywność fizyczną i zapraszamy do udziału
w programie Akademii NFZ - 8 tygodni do zdrowia https://akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia
Polipragmazja, nazywana również wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie.
Z wiekiem liczba problemów zdrowotnych, z którymi się zmagamy wzrasta. Wiek podeszły oraz choroby współwystępujące stanowią czynniki zwiększające ilość stosowanych leków. Zazwyczaj proces leczenie odbywa się u różnych specjalistów, którzy nie zawsze są informowani o innych lekach jakie przyjmuje pacjent. Składniki poszczególnych medykamentów mogą wchodzić między sobą w interakcje, powodując niekorzystne efekty, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu.
W lutym 2020 roku Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport dotyczący polipragmazji, z którego wynika że 1/3 Polaków powyżej 65 roku życia, przyjmujące co najmniej 5 leków dziennie.
Zażywanie takiej ilości medykamentów jest zjawiskiem szczególnie niebezpiecznym dla osób starszych, obciążonych chorobami przewlekłymi takimi jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub niewydolność krążenia.
Wielolekowość często jest konieczna w terapiach leczniczych. Jednak by była bezpieczna dla zdrowia, powinna przebiegać pod kontrolą lekarską i w konsultacji z farmaceutą.
Akcja organizowana przez NFZ ma zwrócić uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków i zmniejszyć ryzyko niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie.
5 ZASAD – jak bezpiecznie przyjmować leki:
Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego zawsze informuj swojego lekarza o zażywanych lekach.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Akademia NFZ - https://akademia.nfz.gov.pl/polipragmazja/
Jak również w gazetce NFZ "Jak bezpiecznie zażywać leki?"
„Świadomy pacjent – skuteczna terapia”. Polipragmazja. - plik audio
Narodowy Funduszu Zdrowia 29 września 2020 r. rozpoczął emisję filmików z profilaktyczno – treningowym programem 8 tygodni do zdrowia. Mają one zachęcić do regularnej aktywności fizycznej w bezpiecznych, domowych warunkach oraz pokazać, w jaki sposób osiągnąć i utrzymać satysfakcjonujące efekty w postaci poprawy kondycji, a tym samym zadbać o zdrowsze i dłuższe życie.
Emisja odcinków odbywa się na portalu Akademia NFZ oraz każdy wtorek na kanale YouTube Akademii NFZ.
I Ty możesz wziąć udział w ćwiczeniach prowadzonych przez fizjoterapeutę i trenera mających
na celu usprawnić Twoją kondycję, posłuchać rad dietetyka oraz lekarza dotyczących racjonalnego odżywiania i higienicznego stylu życia. Program jest kierowany zarówno do osób zdrowych jak i osób z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie.
Plan programów treningowych:
0 – Film startowy – 28.09
1 – Adaptacja, czyli zaczynamy – 29.09
2 – Budujemy wydolność – 6.10
3 – Ćwiczymy z obciążeniem – 13.10
4 – Tabata i nasze pierwsze interwały – 20.10
5 – Wzmacniamy siłę mięśni – 27.10
6 – Poznajemy interwały prof. Gibali – 3.11
7 – Czas na interwałowy HIIT. Etap 1 – 10.11
8 – Gotowi na interwałowy HIIT. Etap 2 – 17.11