logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Opolski Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla Świadczeniodawcy

Drukuj

e-Recepty

E-recepta – kolejny krok w cyfryzacji ochrony zdrowia

W jaki sposób podłączyć się do e-recepty?

PODMIOTY LECZNICZE

W celu podłączenia się podmiotu leczniczego do Systemu P1 należy skorzystać z wniosku udostępnionego na stronie  https://rpwdl.csioz.gov.pl. Złożenie wniosku jest możliwe po zalogowaniu się na posiadane konto w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.

Film instruktażowy, który krok po kroku prowadzi przez złożenie wniosku o dostęp do Systemu P1 w RPWDL  link https://www.csioz.gov.pl/e-zdrowie-p1/e-recepta/ W sekcji "Co powinieneś wiedzieć o e-recepcie" dostępna jest instrukcja.

Podmioty lecznicze mają obowiązek podłączenia się do Systemu P1 nie później niż do dnia 31 grudnia 2019 r. (art. 56 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia).

https://www.csioz.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/postepy-we-wdrazaniu-e-recepty-w-cyklu-czwartekzerecepta/

Jak zacząć wystawianie e-recept?

Od czego warto zacząć przygotowania do wystawiania e-recept wyjaśnia ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, lekarz Tomasz Zieliński.

Proces wystawiania e-recepty niewiele różni się od recepty papierowej drukowanej z komputera. Dla osób które przechodzą z tradycyjnych druków papierowych, jest to zmiana polegająca na nauce aplikacji gabinetowej. Dla osób, które dotychczas wystawiały recepty na komputerze zmiana jest minimalna. 

W materiale znajdziemy również odpowiedzi na pytania jak poradzić sobie z podłączeniem systemu gabinetowego do platformy P1, na czym polega różnica w sposobie wystawiania recept  oraz gdzie szukać informacji.

Zapraszamy do oglądania!

e-Recepty

Co e-recepta oznacza dla pacjenta? Największe korzyści ma z niej ta osoba, która założyła sobie Internetowe Konto Pacjenta. Jeśli do tego  ma telefon komórkowy albo pocztę elektroniczną, to od lekarza, który wystawił e-receptę, otrzyma jedynie SMS-a lub e-maila z czterocyfrowym kodem dostępu do e-recepty. Jeśli ma IKP, a nie ma komórki lub maila, albo nie  ma ani konta, ani komórki, ani maila, to otrzyma po prostu wydruk tego kodu i z tym pójdzie do ulubionej apteki.

W aptece, na podstawie kodu dostępu do e-recepty i numeru PESEL pacjenta, farmaceuta zaloguje się na platformę e-zdrowie i zrealizuje e-receptę, a pacjent otrzyma jak najprawdziwsze, całkowicie realne leki.

Dlaczego e-recepta jest tak  ważna, jakie ma zalety?

Nie trzeba się martwić o to, że się ją zgubi albo zniszczy. Że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba  będzie do niego wrócić. Albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza. Jedną e-receptę można bez trudu realizować w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków. E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na  każdym etapie realizacji e-recepty.

Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. W każdej chwili, gdziekolwiek będziesz, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem  komputera lub telefonu, możesz zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo Ci pomógł.

Wszystkie placówki służby zdrowia i wszyscy lekarze mają obowiązek do końca 2019 roku zalogować się w systemie e-zdrowie, by uzyskać uprawnienia do wystawiania elektronicznych recept. W 2018 roku przygotowały się do tego wszystkie apteki, dlatego e-receptę pacjent może zrealizować w każdej z nich, na ternie całego kraju.

Co trzeba  zrobić, by założyć sobie Internetowe Konto pacjenta?  Wystarczy mieć Profil Zaufany. Można go założyć, bez wychodzenia z domu, jeśli mamy np. konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie Profilu zaufanego. Wykaz tych banków i innych instytucji, w których można założyć Profil jest na stronie internetowej Obywatel.gov.pl.

Profil zaufany to cyfrowy klucz, dzięki któremu każde z nas może szybko i bez wychodzenia z domu otworzyć drzwi do wirtualnych urzędów, by załatwić dziesiątki jak najbardziej realnych spraw.

e-recepty wystawiane są w następujących placówkach (stan na dzień 12.03.2019)

  1. NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ – SPÓŁKA CYWILNA, GRAŻYNA BOROWIK-BZDZION, JOLANTA IDASIAK, ANNA MARIA ZYGMUNT Olesno  1
  2. ERBERT GRZEGORZ NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "MEDICOR" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ  Stare Budkowice            
  3. SZPITAL WOJEWÓDZKI W OPOLU SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ Opole   
  4. M.Medyk-Wójcik B.Pawelczyk i W.Śmigielski – Spółka Partnerska Lekarzy Namysłów    
  5. NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "MED-PIAST" S.C.CICHOŃ K. KRZEMIŃSKI R. SKRZYPULEC M. KORDOWSKA-WILEŃSKA M.        Strzelce Opolskie            
  6. OPTIMA MEDYCYNA SPÓŁKA AKCYJNA Opole  

Ponadto, już 19 Podmiotów Leczniczych w woj. opolskim spełniło wymagania formalne i otrzymało certyfikat umożliwiający komunikację z systemem e-zdrowie (P1). Zatem te placówki są na etapie dostosowywania swoich systemów gabinetowych do wystawiania e-recepty

Zobacz więcej

 

    Założ Profil Zaufany

    Skorzystaj z Internetowego Konta Pacjenta

    Jak działa e-recepta - otwórz link

    Obywatel.gov.pl - otwórz link