Dane dotyczące objęcia kwarantanną osoby weryfikowanej w systemie eWUŚ aktualizowane są wg stanu przekazanego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, które odpowiada za przetwarzanie danych otrzymanych z Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz Straży Granicznej.
Informacja będzie udostępniana poprzez system eWUŚ w następujący sposób:
W przypadku, gdy osoba podlegająca weryfikacji eWUŚ jest aktualnie objęta kwarantanną, system świadczeniodawcy zintegrowany z usługą eWUŚ w Komunikacie odpowiedzi zawierającym informacje o statusie uprawnienia do świadczeń otrzyma w polu „nazwisko” następujące znaki ujęte w nawias kwadratowy: KW oraz dzień i miesiąc zakończenia kwarantanny. Znaki te będą umieszczone przed nazwiskiem. Informacja będzie analogicznie prezentowa w wersji sieciowej usługi eWUŚ, która dostępna jest pod adresem https://ewus.nfz.gov.pl.
Element „nazwisko” w przypadku osoby objętej kwarantanną przybierze następującą formę:
[KW-DDMM] Nazwisko
Gdzie: KW – oznaczenie kwarantanny; DD – dzień zakończenia kwarantanny; MM –miesiąc zakończenia kwarantanny
Np. w przypadku osoby o nazwisku „Kowalski” objętej kwarantanną do dnia 30 marca 2020 r. włącznie, system eWUŚ zwróci następującą informację w elemencie „nazwisko”:
[KW-3003] Kowalski
UWAGA: W przypadku osób, które nie są objęte kwarantanną, w polu „nazwisko” nie będą przekazywane żadne dodatkowe znaki.
W przypadku, gdy osoba podlegająca weryfikacji eWUŚ jest aktualnie objęta kwarantanną, system świadczeniodawcy zintegrowany z usługą eWUŚ w Komunikacie odpowiedzi zawierającym informacje o statusie świadczeniobiorcy udostępni dodatkową sekcję która będzie zawierała dodatkowe informacje związane z pacjentem, jako listę elementów z następującymi atrybutami: poziom, kod, wartość. Dla przypadku objęcia kwarantanną wartości elementu dodatkowego przyjmą następującą postać:
Źródło: Depatament Informatyki
W związku z licznymi zapytaniami oraz występującymi pomyłkami w rozliczeniach pacjentów z UE, Opolski OW NFZ przypomina o możliwości weryfikacji ważności uprawnień z Poświadczeń poprzez system eWUŚ.
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że w związku z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych została włączona możliwość weryfikacji w systemie eWUŚ prawa do świadczeń osób:
W przypadku sytuacji niepotwierdzenia w systemie eWUŚ prawa do świadczeń, pacjent może jak dotychczas posłużyć się dotychczas przedstawianym dokumentem.
Ważne! Pacjenci ubezpieczeni w innym niż Polska państwie członkowskim UE/EFTA nie są uprawnieni do składania oświadczeń o posiadaniu prawa do świadczeń.
Pacjenci ubezpieczeni w innych państwach członkowskich UE/EFTA, którzy nie mają statusu rezydenta UE, zobowiązani są do przedstawienia odpowiedniego dokumentu unijnego potwierdzającego ubezpieczenie. Rodzaj dokumentu, jakim pacjent powinien się posługiwać, uzależniony jest od celu, w jakim dana osoba przebywa na terytorium Polski oraz od charakteru tego pobytu.
Poniżej informacja o rodzaju dokumentu oraz zakresie przysługujących świadczeń w zależności od celu pobytu:
|
W związku z wcześniejszymi zapowiedziami informujemy, że wersja 1.0 elektronicznego komunikatu służącego do sprawdzenia statusu uprawnień do świadczeń w systemie eWUŚ będzie obsługiwana tylko do końca lutego 2013 r. Po tym terminie jedyną obowiązującą wersją będzie wersja 2.0, która została opublikowana na stronach NFZ w dniu 21 grudnia 2012 r. i od początku 2013 r. funkcjonuje równolegle z wersją 1.0.
Opis elektronicznego komunikatu w wersji 2.0 znajduje się w bloku informacji przeznaczonych dla twórców oprogramowania opublikowanym na stronie:
http://www2.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/komunikat-dla-swiadczeniodawcow,6556.html
Świadczeniodawca korzystający z oprogramowania lokalnego, zintegrowanego z usługą eWUŚ, powinien przekazać tę informację twórcy używanego oprogramowania.
Komunikat w sprawie szczególnych zasad rozliczania świadczeń za styczeń 2013 r. po wprowadzeniu systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ)
W celu ułatwienia świadczeniodawcom rozliczenia świadczeń wykonanych w styczniu 2013 r. oraz złagodzenia ewentualnych skutków nieprawidłowego działania systemu sprawozdawczego świadczeniodawców umożliwiamy, w przypadku wystąpienia problemów, rozliczenie umowy w trybie uproszczonym.
W okresie przejściowym, na wniosek świadczeniodawcy złożony do dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, możliwe jest rozliczenie wykonanych świadczeń za styczeń 2013 r. w oparciu o uproszczoną sprawozdawczość.
W ramach uproszczonej sprawozdawczości świadczeniodawca będzie zobowiązany dołączyć do rachunku raport statystyczny (przygotowany w dowolnym narzędziu informatycznym), zawierający informacje o świadczeniach zrealizowanych w poszczególnych zakresach, obejmujący co najmniej następujące dane:
Dane przedstawione w raporcie oraz w rachunku powinny być zgodne, co do wartości. Kwota określona w rachunku oraz w raporcie statystycznym nie może być wyższa od przewidzianej w umowie na styczeń 2013 r.
Jednocześnie na świadczeniodawcy będzie spoczywał obowiązek szczegółowego rozliczenia świadczeń udzielonych w okresie przejściowym - nie później niż do 10 marca 2013 r., w wymaganym formacie elektronicznym (raport statystyczny i rachunek) - oraz ewentualnego wystawienia rachunku korygującego wartość świadczeń sfinansowanych w oparciu o zastosowany, czasowo uproszczony system rozliczeń.
Powyższy wyjątek wprowadzamy, mimo że nowe zasady sprawozdawczości zostały przedstawione przez Narodowy Fundusz Zdrowia w listopadzie 2012 r.
Jednocześnie oczekujemy dostosowania przez świadczeniodawców swoich systemów sprawozdawczych do przekazywania danych w wymaganym formacie elektronicznym, w możliwie krótkim terminie.
Przypominamy, że "Kod autoryzacji" przekazywany świadczeniodawcy przez system eWUŚ w ramach zapytania o uprawnienia pacjenta jest elementem, który będzie weryfikowany przy rozliczaniu świadczeń i powinien zostać przesłany w komunikacie sprawozdawczo-rozliczeniowym (XML) do właściwego oddziału Funduszu. W związku z tym wszystkie kody otrzymane w wyniku zapytań o uprawnienia pacjentów powinny zostać zapisane i zapamiętane w systemie informatycznym świadczeniodawcy.
OOW NFZ informuje, że istnieje już możliwość składania wniosków o dostęp do systemu eWUŚ wykorzystując narzędzie informatyczne „Portal Świadczeniodawcy”.
W załączeniu szczegółowa instrukcja pokazująca czynności jakie należy wykonać aby uzyskać dostęp.
Jednocześnie informujemy , że ścieżka składania dokumentów papierowych jak poniżej też jest prawidłowa:
Instrukcja dostępu do systemu eWUŚ
Zgodnie z obowiązującym prawem Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców zacznie działać 1 stycznia 2013 r. W chwili obecnej trwają testy i wdrożenie systemu we wszystkich oddziałach NFZ.
Opolski Oddział NFZ zwraca się z prośba o zapoznanie się z aktualnymi informacjami , które zostały umieszczone na stronie internetowej Centrali NFZ : http://nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=9
Szczegółowy regulamin korzystania z systemu znajduje się pod tym adresem: http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=9&dzialnr=1&artnr=5113
Dostęp do systemu eWUŚ (elektroniczna weryfikacja prawa do świadczeń) jest przewidziany w początkowej fazie tylko dla świadczeniodawców (w późniejszym etapie również dla lekarzy posiadających umowy upoważniające).
Docelowo cała obsługa będzie możliwa poprzez Portal Świadczeniodawcy (przewidywany termin udostepnienia w/w funkcjonalności – 30.11.2012)
Do tego czasu obowiązuje poniższa procedura uzyskania dostępu do systemu:
Aby świadczeniodawca (oraz jego personel) uzyskał dostęp do w/w portalu konieczna jest następująca procedura:
W załączeniu przykład wypełnienia wniosku oraz niezbędnych do wykonania czynności na Portalu Świadczeniodawcy.
Uwagi dodatkowe:
W celu uruchomienia tej funkcji należy się skontaktować z dostawcą swojego oprogramowania.
Wszelkie informacje na ten temat : tel. (077) 40 20 178, lub 130, 132
Pytania , uwagi – pod adres mailowy :
Odpowiedzi dostępne są na stronie Centrali NFZ
OOW NFZ informuje, że istnieje już możliwość składania wniosków o dostęp do systemu eWUŚ wykorzystując narzędzie informatyczne "Portal Świadczeniodawcy". W załączeniu szczegółowa instrukcja pokazująca czynności jakie należy wykonać aby uzyskać dostęp.