logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Opolski Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Podejrzewasz, że masz koronawirusa?

Drukuj

Podejrzewasz, że masz koronawirusa?

Miałem kontakt z osobą zakażoną koronawirusem

 

Co to znaczy, że masz bliski kontakt?

Bliski kontakt z osobą chorą na koronawirusa oznacza:

  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut,
  • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (np. podanie ręki),
  • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej),
  • przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co chory z COVID-19, przez co najmniej 15 minut (np. w mieszkaniu, w klasie, poczekalni szpitala/przychodni, sali konferencyjnej),
  • kontakt na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) sąsiadujące z osobą z COVID-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID-19, członków załogi obsługujących sekcję, w której znajduje się chory.

Wyślij zgłoszenie do inspekcji sanitarnej (sanepidu)

Jeśli jesteś po bliskim kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem SARS-CoV-2 (osoba ta uzyskała potwierdzony, pozytywny wynik testu PCR w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2), zgłoś ten fakt inspekcji sanitarnej. Skorzystaj z formularza online: Zgłoszenie kwarantanny.

Nałożenie kwarantanny

Gdy inspekcja sanitarna obejmie cię kwarantanną z powodu narażenia na koronawirusa, dostaniesz informację na ten temat. Fakt ten zostanie zarejestrowany w systemie teleinformatycznym EWP, do którego dostęp ma m.in. Policja i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przekazuje decyzję twojemu pracodawcy, dlatego inspekcja sanitarna nie wydaje już pisemnych decyzji.

Uwaga! W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115.

Dowiedz się, jak postępować na kwarantannie.

Postępuj odpowiedzialnie i pozostań w domu, nawet jeśli formalnie nie masz jeszcze decyzji o nałożeniu kwarantanny i dobrze się czujesz.

Jeśli masz pytania dotyczące kwarantanny, zadzwoń na infolinię do kontaktu z inspekcją sanitarną: +48 22 25 00 115. Infolinia jest czynna całodobowo.

Jeśli wiesz, że miałeś(-aś) bliski kontakt z osobą zakażoną lub chorą, pozostań w domu – nawet jeśli nie masz jeszcze decyzji o nałożeniu kwarantanny i dobrze się czujesz. Unikaj kontaktu z innymi ludźmi. Możesz ich zarazić, gdyby okazało się, że jesteś zakażony. Jeśli to niemożliwe, stosuj wszelkie wymagane środki ochrony indywidualnej.

Jeśli potrzebujesz pomocy, np. w robieniu zakupów, skontaktuj się z ośrodkiem pomocy społecznej:

Pomoc dla potrzebujących.

Jeśli potrzebujesz wsparcia psychologicznego, zajrzyj tutaj:

Ochrona zdrowia psychicznego.

Twoi domownicy nie muszą już przebywać z tobą na kwarantannie

Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie. Dotyczy to np.:

  • członków rodziny zamieszkujących z osobą, która została kwarantannowana ze względu na styczność w pracy z osobą zakażoną/chorą,
  • rodziców zamieszkujących z dzieckiem poddanym kwarantannie ze względu na wystąpienie wirusa w szkole.

Kontroluj swój stan zdrowia

Nawet jeśli nie masz objawów choroby, regularnie kontroluj swój stan zdrowia. Mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel), a także utratę węchu lub smaku.

Mam objawy choroby

Jeśli masz objawy choroby, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Dowiedz się, jak postępować w przypadku pojawienia się objawów choroby.

Zapisz się na test na koronawirusa

Teraz możesz otrzymać skierowanie na test na koronawirusa przez Internet. Jeśli podejrzewasz, że masz koronawirusa, wypełnij prosty formularz kwalifikacyjny. Jeśli system zakwalifikuje cię do testu, masz do wyboru dwie możliwości zapisu. 
Możesz zapisać się przez formularz internetowy lub zamówić rozmowę z konsultantem.

Opuściłem szpital po zakończeniu leczenia na koronawirusa. Czy podlegam dodatkowej kwarantannie w domu?

U osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie stosuje się już obowiązku kwarantanny.

Skierowanie na test

Jeśli masz objawy, które kwalifikują cię do testu na koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wystawi ci skierowanie na test.

Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może także wystawić lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej, lekarz, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (hospicja) oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

Skierowanie na test online

Teraz możesz otrzymać skierowanie na test na koronawirusa przez Internet. Jeśli podejrzewasz, że masz koronawirusa, wypełnij prosty formularz kwalifikacyjny. Jeśli system zakwalifikuje cię do testu, masz do wyboru dwie możliwości zapisu. 
Możesz zapisać się przez formularz internetowy lub zamówić rozmowę z konsultantem.

WYPEŁNIJ FORMULARZ

Sprawdź, jakie są szczegółowe zasady dotyczące zlecania testów na koronawirusa.

Zasady zlecania testów na koronawirusa.

Punkty pobrań wymazu na Opolszczyźnie

Więcej informacji

Miałem kontakt z osobą zakażoną koronawirusem