Dla Pacjenta

Wspólny rodzinny jadłospis – jak go zbilansować?

 

Zrobimy to za Ciebie!

Kontroluj odżywanie swoje i swoich bliskich. Rodzinny Plan Żywieniowy opracowany na podstawie diety DASH to innowacyjne rozwiązanie zapewniające zdrowe posiłki dla całej rodziny. Przeznaczony jest dla  dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat.

Zbilansowane posiłki, różnorodne produkty, ciekawe i smaczne dania dostarczą niezbędnych składników odżywczych dla każdego członka rodziny.

Dieta DASH to zasady żywienia oparte na produktach bogatych w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych, ryby i owoce morza, chudy drób, orzechy i nasiona, oleje roślinne. Ważnym elementem diety DASH jest ograniczanie spożycia czerwonego mięsa, słodyczy, dań zawierających nadmierne ilości soli i cukru.

Zaletą diety DASH jest przygotowywanie dań z dostępnych produktów oraz nieskomplikowane przepisy kulinarne smacznych potraw. Odżywianie się według jej zasad daje wiele korzyści zdrowotnych, które możemy zaobserwować już po kilku tygodniach jej stosowania.

Dieta DASH nie tylko pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, ale również zapobiega jego rozwojowi, sprzyja poprawie w przypadku zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Rodzinny Plan Żywieniowy to możliwość wspólnego gotowania oraz kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

Po wybraniu Rodzinnego Planu Żywieniowego nie trzeba obliczać kaloryczności każdego posiłku. Wystarczy jednorazowo określić zapotrzebowanie kaloryczne za pomocą kalkulatora BMI, dla każdego członka rodziny.

Zaplanujemy, co możecie wspólnie zjeść, a to Ty zdecydujesz czy lubicie taką potrawę, jeśli nie wymienisz ją na inną w podobnej kaloryczności!

Możesz również samodzielnie wygenerować listę zakupów w określonym przez Ciebie dniu.

Aby skorzystać z programu należy:
➡ Zalogować się na portalu https://diety.nfz.gov.pl/
➡ Wybrać plan Rodzinny.
➡ Wskazać liczbę dodatkowych osób.
➡ Określić dla nich kaloryczność za pomocą kalkulatora BMI.