logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Opolski Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Kraina Zdrowia Dzieci

Drukuj

Kraina Zdrowia Dzieci

Podsumowanie Krainy Zdrowia Dzieci 2023

Badania profilaktyczne oraz radość z zabawy – za nami Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu
 
„Przyjemne z pożytecznym, dzieci są zachwycone atrakcjami, a ja odwiedziłam z nimi już trzech specjalistów” – mówiła Pani Anna, która odwiedziła Krainę Zdrowia Dzieci z dwójką pociech. Podobnych komentarzy było mnóstwo.
Ogromna hala sportowa w Opolu – Toyota Park – w sumie 2 500 m2, została przekształcona na największą przychodnię dla dzieci w Polsce.

Wydarzenie otworzył Pan Filip Nowak, Prezes NFZ.
A jak to wyglądało?
Już przed wejściem do budynku, w którym odbywała się Kraina Zdrowia Dzieci stacjonowały: wóz strażacki, policyjny oraz karetka pogotowia, które zostały udostępnione do zwiedzania dzieciom, a rodzice mogli oddać krew w Krwiobusie.
Po wejściu do budynku hali sportowej każde dziecko było witane przy stanowisku OOW NFZ i otrzymywało naklejkę oraz workoplecak z logo Krainy Zdrowia Dzieci, w którym oprócz wody i owoców znajdowały się upominki. Przy tym stanowisku można było również wyrobić kartę EKUZ oraz uzyskać informacje na temat leczenia uzdrowiskowego dzieci.
Następnie przechodziło się przez strefę animacji. Tu było miejsce oczekiwania dla dzieci, które chciały skorzystać z profilaktyki stomatologicznej w Dentobusach.

W dalszej kolejności dzieci w wieku 0-3 lat kierowane były do „Strefy malucha”, gdzie czekali na nich: neonatolodzy, pediatrzy i fizjoterapeuci. Można było również skorzystać z porad laktacyjnych. Jeżeli lekarz po zbadaniu maluszka widział konieczność konsultacji u lekarza specjalisty, np. neurologopedy, wypełniał specjalną książeczkę, w której zaznaczał z jakich konsultacji dziecko powinno skorzystać.
Podobnie wyglądało przyjęcie starszych dzieci. Najpierw były ważone i mierzone przez pielęgniarki oraz studentów medycyny, a pomiary zapisywane w specjalnie przygotowanej na event książeczce. Następnie dziecko było kierowane do pediatrów, którzy przyjmowali w 10 gabinetach jednocześnie. Po zbadaniu dziecka i zebraniu wywiadu od rodzica, lekarz wskazywał do jakiego specjalisty należy się jeszcze udać. Na kobiety ciężarne oczekiwał lekarz ginekolog – perinatolog, który konsultował wyniki badań.
W sumie, jednoczasowo od godz. 9.00 do godz. 17.00 gościliśmy na terenie Toyota Park 70 specjalistów, m.in.: neurologopedów, laryngologów, dermatologów, kardiologów, psychologów, psychiatrów, dietetyków, ortopedów, fizjoterapeutów, pediatrów, neonatologów, pulmonologów, alergologów, endokrynologów. Przeprowadzano też badania: USG, EKG, wzroku, słuchu oraz badanie znamion.
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Opola, ale również całej Opolszczyzny. Dzieci oczekujące na przyjęcie przez lekarzy specjalistów mogły uczestniczyć w animacjach, pokazach pierwszej pomocy oraz pobawić się przy stanowisku Playmobile.
Prowadzone były również zajęcia sportowe judo oraz trening z Odrą Opole. Do dyspozycji dzieci była także ścianka wspinaczkowa.
1100 dzieci przeszło przez gabinety pediatryczne i skorzystało z 2-3 konsultacji specjalistycznych. Dodatkowo 210 dzieci skorzystało z usług Dentobusów. Szacujemy, że udzielono około 3 500 konsultacji.
„Kraina Zdrowia Dzieci”, jako stała wizytówka naszych działań prozdrowotnych staje się naszym dużym i powtarzalnym projektem. Naszym celem jest, aby inicjatywa ta odbywała się corocznie.

Kraina Zdrowia Dzieci 2023

Regulamin Krainy Zdrowia Dzieci 2023

Kraina Zdrowia Dzieci

Odra Opole zaprasza na Krainę Zdrowia Dzieci