E-recepta – kolejny krok w cyfryzacji ochrony zdrowia
E-recepta. Instrukcja dla lekarzy pracujących w ramach praktyk indywidualnych i grupowych
Każdy lekarz w Polsce otrzyma przewodnik po e-zdrowiu
W pierwszych dniach października do ponad 177 tys. lekarzy w Polsce trafi wraz z najnowszym numerem Gazety Lekarskiej poradnik „E-zdrowie. Przewodnik od A do Z”, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i CSIOZ. A w nim, wszystko co lekarz wiedzieć powinien o rewolucji cyfrowej w zdrowiu, m.in. kalendarium najważniejszych zmian w prawie, praktyczne informacje dotyczące pracy z e-receptą oraz Internetowym Kontem Pacjenta czy informacje o wsparciu dla lekarzy w procesie wdrażania e-usług.
Transformacji cyfrowej nie da się zatrzymać. Bez wychodzenia z domu można już nie tylko przelać pieniądze, ale także rozliczyć podatki czy zgłosić narodzenie dziecka. Zmiany technologiczne nie omijają również systemu ochrony zdrowia w Polsce. Aby ułatwić lekarzom wejście w 2020 r. w nową, „cyfrową” rzeczywistość, Ministerstwo Zdrowia wraz z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przygotowało praktyczny, instruktażowy przewodnik, który ma pomóc lekarzom oraz podmiotom leczniczym przygotować się do pracy z e-usługami, przede wszystkim e-receptą oraz Internetowym Kontem Pacjenta.
– Polska stawia na rozwój e-usług w ochronie zdrowia. Cyfryzacja może być realizowana wyłącznie we współpracy ze wszystkimi zawodami medycznymi, za co bardzo dziękuję Naczelnej Izbie Lekarskiej, Naczelnej Izbie Aptekarskiej, Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych oraz wszystkim innym organizacjom zaangażowanym w ten proces. Kolejną cenną inicjatywą jest współpraca z Gazetą Lekarską, dzięki której nasz poradnik trafi do wszystkich lekarzy w Polsce – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację.
W poradniku przeczytamy o:
Spis treści:
Lekarzu, korzystaj z e-zdrowia..………………………………………………………………. 2
Daty, które warto znać, czyli kalendarium zmian w obszarze e-zdrowia. …………… 3
Wszyscy wygramy na cyfryzacji………………………………………………………………….. 4
E-recepta coraz bliżej – zostały trzy miesiące na przygotowania……………………… 5
Krok po kroku – jak zacząć wystawiać e-recepty w postaci cyfrowej………………… 5
Krok po kroku – jak założyć profil zaufany …………………………………………………… 6
Sprawdź, na jakie wsparcie możesz liczyć ……………………………………………… 6
10 ważnych pytań dotyczących e-recepty ………………………………………………… 7
Okiem farmaceuty ………………………………………………………………………… 8
Przydatne linki dotyczące e-zdrowia ……………………………………………………. 8
Zapraszamy do lektury całego poradnika.
W jaki sposób podłączyć się do e-recepty?
PODMIOTY LECZNICZE
W celu podłączenia się podmiotu leczniczego do Systemu P1 należy skorzystać z wniosku udostępnionego na stronie https://rpwdl.csioz.gov.pl. Złożenie wniosku jest możliwe po zalogowaniu się na posiadane konto w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.
Film instruktażowy, który krok po kroku prowadzi przez złożenie wniosku o dostęp do Systemu P1 w RPWDL link https://www.csioz.gov.pl/e-zdrowie-p1/e-recepta/ W sekcji "Co powinieneś wiedzieć o e-recepcie" dostępna jest instrukcja.
Podmioty lecznicze mają obowiązek podłączenia się do Systemu P1 nie później niż do dnia 31 grudnia 2019 r. (art. 56 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia).
Jak zacząć wystawianie e-recept?
Od czego warto zacząć przygotowania do wystawiania e-recept wyjaśnia ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, lekarz Tomasz Zieliński.
Proces wystawiania e-recepty niewiele różni się od recepty papierowej drukowanej z komputera. Dla osób które przechodzą z tradycyjnych druków papierowych, jest to zmiana polegająca na nauce aplikacji gabinetowej. Dla osób, które dotychczas wystawiały recepty na komputerze zmiana jest minimalna.
W materiale znajdziemy również odpowiedzi na pytania jak poradzić sobie z podłączeniem systemu gabinetowego do platformy P1, na czym polega różnica w sposobie wystawiania recept oraz gdzie szukać informacji.
Zapraszamy do oglądania!
Co e-recepta oznacza dla pacjenta? Największe korzyści ma z niej ta osoba, która założyła sobie Internetowe Konto Pacjenta. Jeśli do tego ma telefon komórkowy albo pocztę elektroniczną, to od lekarza, który wystawił e-receptę, otrzyma jedynie SMS-a lub e-maila z czterocyfrowym kodem dostępu do e-recepty. Jeśli ma IKP, a nie ma komórki lub maila, albo nie ma ani konta, ani komórki, ani maila, to otrzyma po prostu wydruk tego kodu i z tym pójdzie do ulubionej apteki.
W aptece, na podstawie kodu dostępu do e-recepty i numeru PESEL pacjenta, farmaceuta zaloguje się na platformę e-zdrowie i zrealizuje e-receptę, a pacjent otrzyma jak najprawdziwsze, całkowicie realne leki.
Dlaczego e-recepta jest tak ważna, jakie ma zalety?
Nie trzeba się martwić o to, że się ją zgubi albo zniszczy. Że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba będzie do niego wrócić. Albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza. Jedną e-receptę można bez trudu realizować w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków. E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na każdym etapie realizacji e-recepty.
Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. W każdej chwili, gdziekolwiek będziesz, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem komputera lub telefonu, możesz zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo Ci pomógł.
Wszystkie placówki służby zdrowia i wszyscy lekarze mają obowiązek do końca 2019 roku zalogować się w systemie e-zdrowie, by uzyskać uprawnienia do wystawiania elektronicznych recept. W 2018 roku przygotowały się do tego wszystkie apteki, dlatego e-receptę pacjent może zrealizować w każdej z nich, na ternie całego kraju.
Co trzeba zrobić, by założyć sobie Internetowe Konto pacjenta? Wystarczy mieć Profil Zaufany. Można go założyć, bez wychodzenia z domu, jeśli mamy np. konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie Profilu zaufanego. Wykaz tych banków i innych instytucji, w których można założyć Profil jest na stronie internetowej Obywatel.gov.pl.
Profil zaufany to cyfrowy klucz, dzięki któremu każde z nas może szybko i bez wychodzenia z domu otworzyć drzwi do wirtualnych urzędów, by załatwić dziesiątki jak najbardziej realnych spraw.
e-recepty wystawiane są w następujących placówkach (stan na dzień 31.07.2019)
Ponadto, już 19 Podmiotów Leczniczych w woj. opolskim spełniło wymagania formalne i otrzymało certyfikat umożliwiający komunikację z systemem e-zdrowie (P1). Zatem te placówki są na etapie dostosowywania swoich systemów gabinetowych do wystawiania e-recepty
Zobacz więcej
Skorzystaj z Internetowego Konta Pacjenta