Aktualności dla Pacjenta

Aktualności dla Pacjenta

Październik miesiącem walki z rakiem piersi!

13.10.2017

Październik miesiącem walki z rakiem piersi!

Opolski Oddział NFZ chciałby przypomnieć wszystkim Paniom o konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych w każdym wieku. Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet.

R a k   s z y j k i   m a c i c y   m o ż e   n i e   d a w a ć   w y r a ź n y c h   o b j a w ó w.

 

Wczesne zmiany przedrakowe, które można wykryć systematycznie wykonując cytologię,

są wyleczalne w 100 %

 

Program Profilaktyki raka piersi

 

W ramach programu wykonuje się mammografię, a w przypadku nieprawidłowego wyniku badania mammograficznego, pacjentka kierowana jest do etapu pogłębionej diagnostyki, w ramach której lekarz może zlecić dodatkową mammografię, usg piersi, biopsję.

  • Kto może skorzystać z programu

Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), spełniające jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia czynnikami ryzyka (rak piersi wśród członków rodziny – u matki, siostry lub córki, mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2).

Programem badań profilaktycznych nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym (pacjentki te są już w trakcie leczenia lub pod kontrolą onkologiczną).

  • Jak skorzystać z badania mammograficznego

Badania wykonywane są w niżej podanych ośrodkach stacjonarnych – przychodniach lub szpitalach oraz w mammobusach. Nie jest wymagane skierowanie. Dla zachęcenia pacjentek do badań mammograficznych wysyłane są imienne zaproszenia, jednak nie są one konieczne, aby skorzystać z badania.

Pliki do pobrania

Lista ośrodków wykonujących badania mammograficzne

Lista ośrodków etapu pogłębionej diagnostyki

Harmonogram mammobusów – październik – grudzień 2017r.