Dla Pacjenta

Profilaktyka w praktyce

II edycja akcji zdrowia „Skóra pod lupa. Profilaktyka nowotworów skóry” – 31 lipca 2023 r.

31 lipca 2023 r. Opolski Oddział Wojewódzki NFZ wspólnie z Opolskim Centrum Onkologii zorganizował  drugą edycję akcji zdrowia pod hasłem „Skóra pod lupą. Profilaktyka nowotworów skóry”. Opolanie tego dnia licznie przybyli na badanie wideodermatoskopem. Konsultacji udzielał dr n.med.  onkolog Aleksander Sachańbiński.  Badano znamiona pod kątem czerniaka skóry. To cichy i najgroźniejszy nowotwór skóry. Przebadano i udzielono konsultacji 150 osobom. Dwudziestu Pacjentów z pilnymi stanami skierowano na dalszy etap badań i leczenie.

Tego dnia każdy z uczestników mógł również skorzystać z konsultacji z zakresu profilaktyki NFZ, dostępnych programów profilaktycznych, Diet NFZ, Akademii NFZ.

W tym dniu promowano ważne elementy profilaktyki nowotworów skóry:

  • samokontrola znamion i pieprzyków
  • unikanie słońca w godzinach 11.00 – 14.00
  • używanie kremów z filtrem przez cały rok
  • nie korzystanie z solarium
  • kontrolowanie znamion po sezonie letnim u specjalisty

Badajmy się, wcześnie wykryty nowotwór daje nam szanse na wyleczenie.

 

 

 

 

Dzień otwarty „Skóra pod lupą. Profilaktyka nowotworów skóry” – 05 lipca 2023 r.

Najważniejszym elementem profilaktyki nowotworów skóry jest edukacja społeczeństwa o potencjalnych czynnikach, które mogą przyczynić się do redukcji śmiertelności z powodu raka skóry. Kolejnym istotnym działaniem z naszej strony jest samobadanie skóry. Im wcześniej wykryjemy zmianę, tym szybciej możemy zapobiec chorobie. Czerniak we wczesnym etapie rozwoju jest dużo łatwiejszy do usunięcia i wyleczenia. Dlatego 5 lipca 2023 r. w naszym Oddziale zorganizowaliśmy dzień otwarty promujący regularne badania skóry pod hasłem „Skóra pod lupą. Profilaktyka nowotworów skóry”. Akcja zdrowia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzięki współpracy z Opolskim Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego Klienci mogli skorzystać z badania wideodermatoskopem. Konsultacje i badanie przeprowadzała Pani dr Karolina Zarańska dermatolog onkologiczny.

Przebadanych zostało kilkadziesiąt osób, a u kilku Pacjentów wykryto poważne, podejrzane zmiany skórne kwalifikujące się do pilnej pogłębionej diagnostyki i leczenia.

Odwiedzający w tym dniu korzystali również z pomiaru glikemii i porad profilaktycznych z zakresu zdrowych nawyków żywieniowych dzięki aktywnej współpracy z Centrum Zdrowia w Opolu Sp. z o.o.

Oczekując na konsultacje specjalisty Klienci wykonywali pomiary masy ciała w kiosku profilaktycznym.

Zapraszamy na kolejne nasze akcje profilaktyczne.

Odwiedź nas na stronie i sprawdź kiedy możesz zadbać z nami o zdrowie

 

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

XII Piknik Rodzinny – 17 czerwca 2023 r.

XII Piknik Rodzinny to duże wydarzenie plenerowe, na którym mogliśmy promować zdrowie i aktywny tryb życia. W trakcie eventu trwała Olimpiada Rodzinna, która miała zachęcić młodszych i starszych do aktywnego, wspólnego spędzania czasu wolnego. Królowały różne dyscypliny sportowe i aktywności ruchowe: unihokej, soft polo, można było poćwiczyć strzały do bramki i rzuty do kosza.

Na mobilnym stoisku OOW NFZ oferowaliśmy konsultacje Opolskiego Klubu Amazonek z Opola z zakresu samobadania piersi (instruktaż na fantomach). Informowaliśmy o programach profilaktycznych w naszym województwie, promowaliśmy portal Diety NFZ i Akademię NFZ. Każdy odwiedzający otrzymał komplet ulotek z profilaktyką.

 

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

Festyn zdrowia – „Czas na zdrowie” – 07 czerwca 2023 r.

07 czerwca 2023 r. promowaliśmy profilaktykę i zdrowy tryb życia w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Komprachcicach. Było zdrowo i sportowo. Uczniowie przygotowali zdrowe przekąski, lemoniadę, owoce i warzywa dla każdego. Zorganizowano zawody, mecze i zabawy.

Do akcji zdrowia przyłączył się również Dentobus,  w którym dzieci mogły sprawdzić profilaktycznie stan uzębienia. Oferowaliśmy także pomiar glikemii i pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Wykonano 60 pomiarów glikemii i 110 pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Klienci korzystali z informacji na temat programów profilaktycznych, portalu Diety NFZ, Akademia NFZ. Mieszkańcy gminy mogli również honorowo oddać krew w mobilnym Krwiobusie.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

„Dzień Zdrowia Dziecka” – 02 czerwca 2023 r.

SPZOZ Kedzierzyn – Koźle z okazji Dnia Dziecka zorganizował akcję profilaktyczną „Dzień Zdrowia Dziecka” 02 czerwca 2023 r.

Wspaniała inicjatywa i wydarzenie dla dzieci pełne było atrakcji i połączone z badaniami i konsultacjami specjalistów z zakresu:

– okulistyki,

– pediatrii,

– ortopedii,

– neanatologii.

Nasze mobilne stoisko NFZ podczas eventu promowało zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia z portalem Diety NFZ, Akademia NFZ. Udzielaliśmy informacji z zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, informowaliśmy o programach profilaktycznych dostępnych w naszym województwie.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

„Świadoma mama – 1000 pierwszych dni życia” – 30 maja 2023 r.

30 maja 2023 r. podczas Tygodnia Zdrowia Rodziny organizowaliśmy dzień otwarty pod hasłem „Świadoma mama – 1000 pierwszych dni życia”.

Promowaliśmy karmienie piersią, które zapewnia optymalny wzrost, rozwój i zdrowie dziecka. Karmienie piersią jest naturalną czynnością, ale często wiąże się z nieoczekiwanymi trudnościami dla matki i dziecka. Warsztaty laktacyjne miały uświadomić przyszłym i obecnym matkom jak ważne jest odżywianie najmłodszych.

Podczas dnia otwartego Panie mogły korzystać z:

– konsultacji laktacyjnych,

– prelekcji dotyczącej laktacji –  Zdrowa Rodzina

– konsultacji z fizjoterapeutami neurorozwojowymi NOT-BOBATH – Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym

– konsultacji neurologopedy – CLiPP

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

Wojewódzki Turniej Wiedzy i Profilaktyki stomatologicznej „Z uśmiechem mi do twarzy” – 30 maja 2023 r.

30 maja 2023 r. wspólnie z  Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej PARTNER-DENTAL Marcin Marasek –mobilnym gabinetem stomatologicznym DENTOBUS OPOLE i Publiczną Szkołą Podstawową nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach organizowaliśmy Wojewódzki Turniej Wiedzy i Profilaktyki Stomatologicznej pod hasłem „Z uśmiechem mi do twarzy”  .

Honorowy patronat nad Turniejem sprawowali: Wojewoda Opolski, Kuratorium Oświaty w Opolu oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zdzieszowice.

To pierwszy w Polsce turniej stomatologiczny kierowany do uczniów szkół podstawowych z całego woj. opolskiego.

Konkurs składał się z dwóch etapów:

– etap szkolny

– etap wojewódzki

W konkursie startowało 35 szkół podstawowych z Opolszczyzny. Głównym celem konkursu było promowanie zasad higieny jamy ustnej wśród najmłodszych.

Po zaciętej i ekscytującej walce intelektualnej w trakcie finału wyłoniono zwycięzców:

I miejsce PSP 3 w Dobrzeniu Wielkim

II miejsce PSP 2 w Zdzieszowicach

III miejsce PZPS w Kędzierzynie-Koźlu.

Zwycięzcy Turnieju otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody indywidualne ufundowane przez Dentobus. Nagrodzone zostały również szkoły finalistów.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

„Biała sobota z profilaktyką” – 27 maja 2023 r.

27 maja 2023 r. uczestniczyliśmy w wydarzeniu profilaktycznym organizowanym przez SPZOZ Głubczyce pod hasłem „Biała sobota z profilaktyką”.

W trakcie eventu promowaliśmy:

– programy profilaktyczne NFZ,

– Diety NFZ i Akademie NFZ,

– program Profilaktyka 40 PLUS,

– magazyn Ze Zdrowiem,

– aplikację MojeFizjo+.

 

Podczas dnia otwartego Klienci korzystali z konsultacji specjalistycznych, RTG, spirometrii i konsultacji dietetyków klinicznych.

Zainteresowani Klienci mieli również możliwość odbycia pierwszej wizyty na oddziale porodowym i udziału w prelekcji na temat opieki noworodka z pokazem kąpieli.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

„Badamy nie tylko mamy” – 26 maja 2023 r.

Z okazji Dnia Matki 26 maja 2023 r. wraz z opolskim Klubem Amazonek organizowaliśmy ogólnopolskie wydarzenie pod hasłem „Badamy nie tylko mamy”.

O godz. 12.00 w CH Solaris w Opolu rozpoczęła się akcja edukacyjna i zachęcająca Panie do badań. Najcenniejszym prezentem w tym dniu dla bliskiej nam osoby jest troska o jej zdrowie.

W trakcie wydarzenia Panie mogły korzystać z:

– konsultacji dietetyka klinicznego Anny Siennickiej z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

– konsultacji z zakresu samobadania piersi – Klub Amazonek w Opolu

– konsultacji z zakresu profilaktyki i pomiaru glikemii pielęgniarki Pani Barbary Klusik z Centrum Zdrowia w Opolu Sp. z o.o.

– informacji dotyczących programów profilaktycznych NFZ

– konsultacji doradcy Stowarzyszenia Ambasady Sukcesu

 

W tym wyjątkowym dniu oprócz badań dla wszystkich Pań przygotowano miłą niespodziankę. Każda uczestniczka będąc na naszym mobilnym stoisku NFZ mogła skorzystać ze strefy piękna firmy Douglas. Dzięki współpracy z firmą kosmetyczną Mamy mogły w tym dniu odbyć konsultacje kosmetyczne i skorzystać z makijażu.

Dziękujemy za liczne przybycie i dbanie o swoje zdrowie.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

„Dzień dojazdu rowerem do NFZ” – 23 maja 2023 r.

Ruch to zdrowie. Każda forma ruchu przybliża nas do zdrowia i dbania o środowisko.

23 maja 2023 r. pracownicy Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przyjechali do pracy rowerem. W ten sposób chcieliśmy dać przykład i zachęcić wszystkich do prowadzenia zdrowego stylu życia. Około 30 % pracowników naszej firmy do pracy dojeżdża rowerem. Z roku na rok liczba osób korzystajacych z tej formy komunikacji wzrasta. Zaobserwowaliśmy również, że coraz częściej nasi Klienci korzystają z dojazdu rowerem do nas. Osoby, które w dniu dzisiejszym zdecydowały się na przyjazd rowerem do naszego oddziału, aby załatwić swoje sprawy, otrzymały miłą niespodziankę.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

„Różowa wstążka – profilaktyka raka piersi” – 19 maja 2023 r.

Celem profilaktyki pierwotnej w przypadku raka piersi jest uświadomienie kobietom, jakie czynniki mają wpływ na ryzyko zachorowania. Dzięki regularnym badaniom i szybkiej reakcji możemy wykryć nowotwór we wczesnym jego etapie, a to szansa na pełne wyleczenie.

Akcję zdrowia  „Różowa wstążka – profilaktyka raka piersi” kierujemy do najmłodszych kobiet, szkół ponadpodstawowych.

19 maja 2023 r. w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu prowadziliśmy warsztaty dotyczące profilaktyki raka piersi.

Uczennice uczestniczyły w prelekcjach:

– ABC Zdrowego Biustu,

– Instruktażu samobadania piersi z użyciem fantomów,

– Aktywnie, zdrowo z portalem Diety NFZ i Akademia NFZ.

#Profilaktyka to Zdrowie

„Integracyjny wtorek – świadomi 60 plus” – 16 maja 2023 r.

Gościnnie, pod hasłem „Integracyjny wtorek – świadomi 60 plus”, promowaliśmy zdrowie i aktywny tryb życia 16 maja 2023 r w Klubie Seniora Świerkle

Seniorzy brali udział w cyklu prelekcji dotyczących:

– profilaktyki słuchu

– Diet NFZ i Akademi NFZ

– bezpieczeństwa Seniora w sieci i w domu

– ubezpieczenia emerytalnego

Każdy uczestnik mógł również wykonać pomiar glikemii, pomiar ciśnienia krwi, zapoznać się z programami profilaktycznymi NFZ.

„Zabierz swoje serce na spacer” pod takim hasłem odbyło się w  Parku 800 – lecia Opola przy ul. Bolkowskiej wydarzenie promujace profilaktykę chorób serca i zdrowy tryb życia.

Głównym punktem programu był marsz nordic walking pod okiem Stowarzyszenia Nordic Walking Suchy Bór.

Przed marszem AZS Politechniki Opolskiej przeprowadził rozgrzewkę,  a nastepnie kilkaset osób  przeszło wyznaczoną trasą Wyspy Bolko (około 4 km).

Goście naszego pikniku korzystali z:

  • konsultacji specjalistów kardiologii – Polskie Towarzystwo Kardiologiczne Oddział Opolski,
  • konsultacji specjalistów chirurgii naczyniowej i dietetyki – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu,
  • konsultacji z zakresu profilaktyki oraz pomiaru glikemii – Centrum Zdrowia w Opolu Sp. z o.o.
  • konsultacji stomatologicznych w mobilnym gabinecie stomatologicznym – Dentobusie.
  • konsultacji i instruktażu samobadania piersi z uzyciem fantomów– Klub Amazonki z Opola

Poza tym zaprosiliśmy Opolan do wspólnego treningu i dobrej zabawy:

  •  „Joga dla serca” – Szkoła Jogi Ekam,
  • trening dla dzieci – Klub OKS Odra Opole,
  • Zumba – Klub Fitme Opole
  • Mobility na świeżym powietrzu – Xtreme Fitness Opole.

W programie była również analiza składu masy ciała, zdrowy poczęstunek , konsultacje trenera personalnego Łukasza Szczerby (Ten Typ Trener) oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

  

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

„Klub Pacjenta” – 25 kwietnia 2023 r.

W Domu Kultury „Chemik” w Kędzierzynie-Koźlu Polsko-Amerykańska Klinika Serca oraz fundacja „Z sercem do Pacjenta” pod patronatem starosty powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego wspólnie zorganizowały „Klub Pacjenta”.

Podczas akcji zdrowia mieszkańcy powiatu mieli możliwość badań. Korzystali również z cyklu wykładów na temat zdrowia, profilaktyki chorób serca, zdrowego odżywiania i znaczenia aktywności fizycznej w życiu codziennym Seniora.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

„Forum seniora” – 20 kwietnia 2023 r.

20 kwietnia 2023 r. Opolski Oddział Wojewódzki NFZ gościł na konferencji Nowej Trybuny Opolskiej NTO w Teatrze Eko Studio pod hasłem „Forum Seniora – Aktywnie przez życie”.

Tematem przewodnim w tym roku był czas wolny. Spotkanie dotyczyło tego, jak aktywnie i zdrowo spędzić czas wolny. Poruszano zagadnienia jaki wpływ i znaczenie na zdrowie ma regularna aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie.

Prezentowaliśmy na spotkaniu portal Diety NFZ, Akademię NFZ i programy profilaktyczne. Opolscy Seniorzy zapoznali się również z aplikacją MojeFizjo+ i magazynem „Ze Zdrowiem”.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

„Trzymaj kontrolę – profilaktyka nietrzymania moczu (NTM)” – 19 kwietnia 2023 r.

Nietrzymanie moczu, zwane także inkontynencją, polega na niekontrolowanym wycieku moczu przez cewkę moczową. Jest problemem nie tylko zdrowotnym, ale także społecznym. To nadal temat tabu dla większości społeczeństwa.

Osoby borykające się z problemem nietrzymania moczu 19 kwietnia 2023 r. z okazji dnia otwartego OOW NFZ miały możliwość skorzystania z konsultacji specjalistów fizjoterapii uroginekologicznej z wykorzystaniem sprzętu Stella Bio – elektromiograf z elektrostymulacją. Do dyspozycji Klientów były dwa gabinety.

Podczas spotkania Klienci korzystali również z :

  • informacji na temat programów profilaktycznych,
  • pomiarów w kiosku profilaktycznym,
  • pomiarów glikemii i kwasu moczowego
  • Diet NFZ,
  • Akademii NFZ,
  • aplikacji MojeFizjo+.

Plakat przedstawiający szczegóły wydarzenia profilaktyka nietrzymania moczu

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

„VI Opolskie Regionalne Śniadanie Wielkanocne” – 05 kwietnia 2023 r.

Mieszkańcy Opola licznie zgromadzili się na VI Śniadaniu Wielkanocnym w Opolu. Ponad 70 stanowisk prezentowało się podczas wydarzenia.

Opolski Oddział Wojewódzki NFZ prezentował zdrowy stół z profilaktyką.

W trakcie wydarzenia Klienci mogli skorzystać z:

  • pomiarów glikemii
  • pomiarów kwasu moczowego
  • konsultacji z zakresu profilaktyki

Uczestnicy wydarzenia zapoznali się również z:

  • aplikacją MojeFizjo+
  • portalem Diety NFZ i Akademia NFZ
  • programami profilaktycznymi
  • kwartalnikiem „Ze Zdrowiem”

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

„Cytologia na cito” – 2023 r.

„Cytologia na cito” to cykliczna akcja zdrowia promująca regularne badania profilaktyczne dotyczące programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Od stycznia do maja Panie miały możliwość rejestracji  i wykonania bezpłatnego badania cytologicznego w czterech przychodniach Centrum Zdrowia w Opolu Sp. z o.o.

Do akcji zgłosiło się i przebadało 350 kobiet od 18 r.ż. z terenu województwa opolskiego .

Podczas spotkania promowaliśmy również:

  • programy profilaktyczne,
  • Diety NFZ,
  • Akademię NFZ,
  • aplikację MojeFizjo+,
  • pomiary w kiosku profilaktycznym.

Ze względu na duże zainteresowanie badaniami profilaktycznymi akcja zdrowia zostanie wznowiona.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej w celach zapoznania się z kolejnymi wydarzeniami.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

„Dzień Kobiet z NFZ” – 8 marca 2023 r.

Z okazji Dnia Kobiet  8 marca 2023 r. zorganizowaliśmy dzień otwarty pod hasłem „Dzień kobiet z NFZ”.

W ramach wydarzenia profilaktycznego Panie wzięły udział w prelekcjach Fundacji Zdrowy Biust. Miały możliwość zgłębienia wiedzy na temat instruktażu i techniki samobadania piersi.

Wykonywano pomiary glikemii i pomiary ciśnienia tętniczego krwi dzięki współpracy z Szpitalem Wojewódzkim w Opolu.

Dużym zainteresowaniem wśród Pań cieszyły się również pomiary w kiosku profilaktycznym i konsultacje dietetyka klinicznego Pauliny Polok z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Regularne badania profilaktyczne, sposób odżywiania się  i aktywny tryb życia to droga do zdrowego sukcesu.

Dziękujemy, że byłyście z nami!

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

„Lekcje z NFZ” – marzec 2023 r.

Ruszyła kolejna edycja spotkań dla opolskich maturzystów z cyklu „Lekcje z NFZ”. Inauguracyjna prelekcja odbyła się w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu.

Akcja ma na celu edukację młodzieży w zakresie prawidłowego poruszania się w obszarze opieki zdrowotnej. Uczniowie klas maturalnych mają możliwość zapoznania się również z zasadami ubezpieczenia zdrowotnego.

W kilku opolskich szkołach pojawiło się mobilne stoisko Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ promujące profilaktykę i zdrowe odżywianie.

„Lekcje z NFZ” to autorski projekt Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

„NeuroForum 2023 r.” – 4 marca 2023 r.

Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej zaprosił nas do wspólnej konferencji pod hasłem NeuroForum 2023.

W warsztatach uczestniczyło 200 osób, w tym fizjoterapeuci, lekarze, przedstawiciele pielęgniarstwa, logopedii i psychologii z całego kraju.

Gościem honorowym był Marc Michielsen- instruktor Bobath, a także przewodniczący organizacji IBITA, kierownik oddziału rehabilitacji neurologicznej w szpitalu w Belgii.

Stoisko OOW NFZ promowało programy profilaktyczne, informacje z zakresu świadczeń rehabilitacyjnych i wyrobów medycznych.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Wielu specjalistów w trakcie warsztatów mogło dzielić się doświadczeniami, wiedzą i pomysłami. Fizjoterapia neurologiczna jest aktualnie w procesie rozwoju. Neurorehablitacja przeznaczona jest dla osób, które przeszły:

  • urazy rdzenia,
  • urazy czaszkowo-urazowe,
  • przewlekłe choroby neurologiczne

Powstają nowe możliwości dla Pacjentów w dziedzinie fizjoterapii neurologicznej m.in. robotyka, która wpiera powrót chorych do funkcjonowania w życiu codziennym.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

Dzień Otwarty 14 lutego 2023 r. „ Kochaj serce(m)”

 

Kluczem do zdrowego serca jest prawidłowa profilaktyka. Z okazji Międzynarodowego Święta Zakochanych w naszym oddziale odbył się dzień otwarty pod hasłem „Kochaj serce(m)”.

W tym szczególnym dniu mieliśmy możliwość zaprosić mieszkańców województwa opolskiego na konsultacje z kardiologiem i wykonanie badania EKG.

Zdrowy prezent dla każdego kto kocha siebie i dba o zdrowie swoje i najbliższych.

Podczas wydarzenia w trzech gabinetach przebadano 45 osób.

Klienci korzystali także z pomiarów glikemii i pomiarów ciśnienia tętniczego krwi.

Zapoznaliśmy naszych gości z aktualnymi programami profilaktycznymi.

Panie i Panowie odwiedzili również nasz kiosk profilaktyczny wykonując pomiary masy ciała.

Dziękujemy za Waszą obecność.

#Profilaktyka to zdrowie

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

„Różowy czwartek- Profilaktyka raka piersi” – 27.10.2022 r.

 

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Na całym świecie szczególnie w tym czasie jeszcze mocniej przypomina się o profilaktyce i diagnostyce tych nowotworów.

Z tej okazji 27 października 2022 r. zaprosiliśmy panie na dzień otwarty pod hasłem ”Różowy czwartek – Profilaktyka raka piersi”.

W tym dniu uczestniczki akcji skorzystały z:

  • konsultacji i badania palpacyjnego specjalisty onkologa dr Aleksandra Sachańbińskiego z Opolskiego Centrum Onkologii,
  • konsultacji i instruktażu nauki samobadania piersi pielęgniarki Pani Marty Pieniążek z Opolskiego Centrum Onkologii,
  • pomiaru glikemii i porad profilaktycznych pielęgniarki środowiskowej Pani Barbary Klusik z Centrum Zdrowia w Opolu,
  • doradztwa w zakresie profilaktyki NFZ,
  • instruktażu do aplikacji mojeFizjo+ i możliwości zapoznania z programem „Profilaktyka 40 Plus”,
  • możliwości wyrobienia karty EKUZ,
  • możliwości potwierdzenia Profilu Zaufanego i aktywacji IKP,
  • informacji dotyczącej portalu Diety NFZ i programu „8 tygodni dla zdrowia”,
  • pomiarów w kiosku profilaktycznym.

Przebadanych zostało 50 kobiet, 33 uczestniczki zostały skierowane na dalsze badania diagnostyczne.

Takie akcje jak dzisiejsza uświadamiają nam, jak wiele kobiet potrzebuje wsparcia. Nauka samobadania piersi jest bardzo ważnym elementem profilaktyki, wstępem do procesu zapobiegania i wczesnego wykrywania raka piersi. Regularne badanie piersi pozwala na szybsze wykrycie zmiany nowotworowej w niższym stopniu zaawansowania.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

„V Wojewódzka Olimpiada sportowa dla Seniorów” – 24.10.2022 r.

 

Życie na emeryturze wcale nie musi być nudne. Udowodnili to Seniorzy z województwa opolskiego biorąc udział w „ V Wojewódzkiej Olimpiadzie sportowej dla Seniorów” 24 października 2022 r. w Segu Arena – Opole.
Możemy tylko pozazdrościć naszym Seniorom energii i chęci udziału w aktywnościach fizycznych jaką prezentowali w obiekcie sportowym.
Nie zabrakło również czasu na zadbanie o zdrowie. Nasze stoisko cieszyło się dużym uznaniem.

Goście skorzystali z:

  • konsultacji dietetyka klinicznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Pani Pauliny Polok,
  • konsultacji profilaktycznych i pomiaru glikemii –  Pani Marioli Gawlik – Werner – pielęgniarki Wojewódzkiego Szpitala w Opolu,
  • doradztwa w zakresie profilaktyki NFZ,
  • zapoznania się z aplikacją mojeFizjo+ i  programem „Profilaktyka 40 Plus”,
  • informacji dotyczącej portalu Diety NFZ i programu „8 tygodni dla zdrowia”,
  • możliwości wyrobienia karty EKUZ,
  • możliwości potwierdzenia Profilu Zaufanego i aktywacji IKP.

Tego dnia promowaliśmy profilaktykę, zachęcaliśmy do regularnych badań i regularnej aktywności fizycznej, która jest gwarantem zdrowia i sprawności szczególnie dla osób starszych.

 

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

Regionalny dzień seniora – „Młodość przychodzi z wiekiem…” – 25.10.2022 r.

 

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu we współpracy z Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL zorganizował 25.10.2022 r. Regionalny Dzień Seniora w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu pod hasłem „Młodość przychodzi z wiekiem…”

Teatralna atmosfera, liczne atrakcje dla umysłu, zdrowia i duszy. Kolejny raz mogliśmy zaoferować gościom wydarzenia wsparcie z zakresu:

  • programów profilaktycznych w naszym województwie,
  • leczenia uzdrowiskowego,
  • zasad leczenia w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego,
  • wydawania karty EKUZ,
  • potwierdzania Profilu Zaufanego, IKP,
  • zapoznania się z nowa aplikacją mojeFizjo+,
  • funkcjonowania portalu Diety NFZ,
  • programu profilaktyczno – treningowego „ 8 tygodni do zdrowia”.

Promowaliśmy program Profilaktyka 40 Plus i przyjęcie czwartej dawki szczepienia przeciwko COVID.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

„Zadbaj o formę jesienią” – 15.10.2022 r.

 

15 października 2022 r. zaprosiliśmy Opolan do badań profilaktycznych i wspólnego treningu „Zdrowy kręgosłup” podczas eventu organizowanego w CH Turawa Park.

Goście skorzystali z:

  • konsultacji lekarza medycyny sportowej i konsultacji fizjoterapeutów – Kan-med Głuchołazy,
  • konsultacji dietetyka klinicznego Pana Marka Kochajkiewicza,
  • konsultacji profilaktycznych i pomiaru glikemii –  Pani Marioli Gawlik – Werner – pielęgniarki Wojewódzkiego Szpitala w Opolu,
  • konsultacji trenerów personalnych,
  • pomiaru składu ciała,
  • porad w zakresie kompensowania ubytków słuchu,
  • konsultacji w zakresie nauki samobadania piersi,
  • warsztatów Yoga Twarzy prowadzone przez Panią Beatę Kowalczyk,
  • doradztwa w zakresie profilaktyki NFZ,
  • możliwości zapoznania się z aplikacją mojeFizjo+ i  programem „Profilaktyka 40 Plus”,
  • informacji dotyczącej portalu Diety NFZ i programu „8 tygodni dla zdrowia”,
  • możliwości wyrobienia karty EKUZ,
  • możliwości potwierdzenia Profilu Zaufanego i aktywacji IKP,
  • pokazu urządzeń takich jak  NARKOgogle, ALKOgogle, Smokolizer.

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

Międzynarodowy Dzień Seniora – 03.10.2022 r.

 

Z tej okazji gościliśmy w Centrum Informacyjno-Edukacyjnym Senior w Opolu.

Podczas wydarzenia goście mogli otrzymać na miejscu kartę EKUZ, potwierdzić Profil Zaufany,  otrzymać pełną informację na temat aktualnych programów profilaktycznych realizowanych przez nasz Oddział.

Promowaliśmy portal Diety NFZ oraz „ 8 tygodni do zdrowia”, Profilaktykę 40 Plus oraz szczepienia. Oferowaliśmy również zapisy do kiosku profilaktycznego. Seniorzy kierowali do nas wiele pytań na temat leczenia uzdrowiskowego.

Nasi goście mogli skorzystać z:

  • badania słuchu,
  • pomiaru glikemii,
  • konsultacji specjalistów ZUS.

 

Wrzesień miesiącem osób z niepełnosprawnością

 

Z okazji „Dni osób z niepełnosprawnością”  Opolski Oddział Wojewódzki NFZ wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych organizują wydarzenia kierowane do osób ze szczególnymi potrzebami i trudnościami w życiu codziennym. Wiele osób z niepełnosprawnością jest aktywnych społecznie i zawodowo, ale nadal spotykają się z podstawowymi utrudnieniami. W ramach wsparcia tej grupy klientów w dniu 15 września 2022 w naszym Oddziale odbył się Dzień Otwarty. Z okazji „ Dni osób z niepełnosprawnością”  Opolski Oddział Wojewódzki NFZ wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych organizują wydarzenia kierowane do osób ze szczególnymi potrzebami i trudnościami w życiu codziennym. Wiele osób z niepełnosprawnością jest aktywnych społecznie i zawodowo, ale nadal spotykają się z podstawowymi utrudnieniami. W ramach wsparcia tej grupy klientów w dniu 15 września 2022 w naszym Oddziale odbył się Dzień Otwarty.

Nasi goście mogli zasięgnąć porad ekspertów instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami:

  • ZUS
  • PFRON
  • PIP
  • PSSE

W trakcie wydarzenia profilaktyczno – informacyjnego Klienci korzystali również z :

  • pomiaru glikemii przez Panią Mariolę Gawlik – Werner pielęgniarkę Szpitala Wojewódzkiego w Opolu,
  • informacji z zakresu programów profilaktycznych w naszym województwie,
  • pomiarów w kiosku profilaktycznym,
  • pomiaru ciśnienia tętniczego,
  • wydawania karty EKUZ,
  • potwierdzania Profilu Zaufanego, IKP,
  • informacji o nowej aplikacji mojeFizjo+,
  • porad z obszaru portalu Diety NFZ,
  • informacji na temat programu profilaktyczno – treningowego „ 8 tygodni do zdrowia”.

Kolejne wydarzenie skierowane do osób z niepełnosprawnościami odbyło się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Nysie 22 września 2022 r.

29 września 2022 r. zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnym etapie wydarzenia w Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kędzierzynie – Koźlu.

Będzie można uzyskać informacje na temat:

  • programów profilaktycznych,
  • podstawowej opieki zdrowotnej,
  • leczenia sanatoryjnego,
  • portalu Diety NFZ.

a także:

  • wyrobić kartę EKUZ,
  • potwierdzić PZ, IKP,
  • założyć aplikacje mojeFizjo+.

 

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

Integracyjny Piknik Rodzinny „Opolskie gościnne”

 

Sobotni dzień spędziliśmy w gronie Opolan i mieszkających w naszym regionie cudzoziemców, promując profilaktykę i zdrowie. Integracyjny piknik rodzinny odbył się w Muzeum Wsi Opolskiej 20 sierpnia 2022 r.

Czas wakacji skupia uwagę na problematyce profilaktyki zdrowego trybu życia, cukrzycy i otyłości. W związku z potrzebą edukacji w obszarze prozdrowotnym dzieci, kobiet i mężczyzn w zakresie profilaktyki zdrowego odżywiania się, walki z cukrzycą i otyłością zachęcaliśmy do:

  • aktywnego spędzania czasu,
  • dbałości o kondycję i zdrowe nawyki żywieniowe,
  • regularnego badania się,
  • korzystania z programów profilaktycznych.

W naszej mobilnej strefie zdrowia uczestnicy pikniku mogli skorzystać z :

  • konsultacji stomatologicznych w Dentobusie,
  • pomiaru glikemii,
  • informacji dotyczących programu profilaktyczno – treningowego 8 tygodni do zdrowia,
  • aplikacji mojeFizjo+,
  • portalu Diety NFZ,
  • informacji dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej,
  • wydania kart EKUZ, potwierdzenia Profilu Zaufanego, IKP.

Dziękujemy uczestnikom za wizytę w naszej strefie zdrowia.

#Profilaktyka to Zdrowie

 

Źródło: Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki

 

Dzień Otwarty w Opolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ 20 lipca 2022 r. „Cukrzyca i otyłość a letnie pokusy”

 

W ramach Dnia Otwartego w OOW NFZ nawiązującego do cyklicznej „Środy z profilaktyką” pod hasłem „Cukrzyca i otyłość a letnie pokusy”, każdy zainteresowany mieszkaniec Opolszczyzny mógł skorzystać z porad i konsultacji specjalistów.

W trakcie wydarzenia profilaktyczno – informacyjnego klienci mogli skorzystać z:

  • konsultacji diabetologicznej lek. Renaty Jasonek – Zaryczańskiej z 116 Szpitala Wojskowego w Opolu
  • konsultacji dietetyka klinicznego Pana Szymona Warzechy z Uniwersyteckiego Szpitala klinicznego w Opolu
  • pomiaru glikemii przez Panią Jolantę Daszkiewicz – pielęgniarki epidemiologicznej z Zespołu do Spraw Kontroli Zakażeń Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu
  • informacji z zakresu programów profilaktycznych w naszym województwie
  • pomiarów w kiosku profilaktycznym
  • pomiaru ciśnienia tętniczego
  • wydawania karty EKUZ
  • potwierdzania Profilu Zaufanego, IKP
  • zapoznania się z nowa aplikacją mojeFizjo+
  • porad z zakresu Diety NFZ
  • informacje na temat programu profilaktyczno – treningowego „ 8 tygodni do zdrowia”

Akcja skierowana była do kobiet i mężczyzn województwa opolskiego w związku z potrzebą edukacji w obszarze prozdrowotnym w zakresie profilaktyki cukrzycy i otyłości.

Dziękujemy, że byliście z nami.

#Profilaktyka to zdrowie

 

Z okazji Dnia Matki OOW NFZ NFZ zorganizował „ Zdrowie MaM” w Calypso Fitness Opole Turawa Park

 

Podczas spotkania nasze Panie mogły skorzystać z:

– konsultacji onkologicznej  spec. chirurgii ogólnej i onkologicznej dr Tomasza Sachańbińskiego i badania dermatoskopem,

– konsultacji i warsztatów samobadania piersi,

– konsultacji położniczych,

– konsultacji fizjoterapeutów,

– konsultacji dietetyka klinicznego,

– wykładu i warsztatów Yogi Twarzy,

– analizy składu masy ciała,

– symulacji NARKOgoglami i ALKOgoglami.

Podczas warsztatów zdrowia Goście mogli wnioskować i otrzymać na miejscu kartę EKUZ, potwierdzić Profil Zaufany, otrzymać pełną informację na temat aktualnych programów profilaktycznych w OOW NFZ.

Serdeczne podziękowania dla Calypso w Turawie Park za gościnność i pomoc w organizacji wydarzenia, a także profesjonalną obsługę z zakresu treningu personalnego i rehabilitacji.
Dziękujemy również naszym specjalistom z Opolskiego Centrum Onkologii w Opolu, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Zdrowej Rodzinie oraz Dietetykowi Klinicznemu Annie Siennickiej za udział i profesjonalną obsługę podczas akcji promocji zdrowia.

Zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez nasz Oddział.

 

 

 

Kino Kobiet z profilaktyką

 

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia w ramach Kina Kobiet w opolskim Kinie Helios CH Solaris odbyły się warsztaty zdrowia.
Akcja Kino Kobiet z Profilaktyką to cykl comiesięcznych warsztatów z zakresu profilaktyki zdrowia.
Podczas spotkania nasze Panie mogły skorzystać z:
  • konsultacji samobadania piersi
  • pomiaru cukru glukometrem
  • pomiaru ciśnienia tętniczego
  • symulacji NARKOgoglami i ALKOgoglami
Goście mogli skorzystać z konkursów organizowanych przed seansem. Trzy Panie miały szansę zdobyć  nagrodę, której część została przygotowana przez OOW NFZ.
Serdecznie dziękujemy ekspertom Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA – Poland oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej z Opola za udział i profesjonalną obsługę podczas akcji promocji zdrowia.
Zapraszamy na kolejne warsztaty zdrowia Kina Kobiet z Profilaktyką w czerwcu.

 

Kino Kobiet z profilaktyką

 

Każda okazja jest dobra, aby porozmawiać o profilaktyce!
Dlatego 8 grudnia w ramach Kina Kobiet organizowanego przez kino Helios w CH Solaris  promowaliśmy zdrowie wśród kobiet.
Zespół Profilaktyki Zdrowotnej chętnie udzielał zainteresowanym Paniom odpowiedzi na pytania dotyczące programów profilaktycznych, zapoznawał z możliwościami jakie są dostępne na stronie diety.nfz.gov.pl, a także przedstawiał ofertę kiosku profilaktycznego zachęcając do skorzystania z niego.
Każda z Pań biorących udział w wydarzeniu otrzymała pakiet ulotek informacyjnych m.in. o badaniach mammograficznych, profilaktyce raka szyjki macicy czy programie 40+, a także 3 i 4 numer magazynu „ Ze Zdrowiem”.
Dodatkowo w jednym z konkursów organizowanych przed seansem trzy Panie miały szansę zdobyć  nagrodę, której część została przygotowana przez nas. Znalazły się w niej drobne upominki mające na celu zarówno promocję zdrowia, jak i OOW NFZ.

 

Nie rób jaj o zdrowie dbaj!

 

W listopadzie przyłączamy się do światowej akcji #𝗠𝗢𝗩𝗘𝗠𝗕𝗘𝗥, a razem z nami OKS Odra Opole S.A.
Drodzy Panowie – nie zwlekamy i się badamy ❗️
A zawodnikom serdecznie dziękujęmy za udział w akcji:
  • Krzysztof Janus
  • Konrad Kostrzycki
  • Arkadiusz Piech
  • Miłosz Trojak

 

Rak jąder i rak prostaty „Nie rób jaj – o zdrowie dbaj”

 

Listopad powinien być przypomnieniem dla każdego mężczyzny, jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych oraz regularne dbanie o swoje zdrowie intymne. Dzięki akcji Movember zmienia się podejście mężczyzn do zdrowia. Co roku w listopadzie Panowie zapuszczają wąsy, co prowokuje do dyskusji na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. Wąs niczym różowa wstążka stał się symbolem walki z rakiem.

Unikanie regularnych badań i lekceważenie objawów może sprawić, że choroba zostanie wykryta zbyt późno. Nowotwory jąder rozwijają się bardzo szybko – nawet w kilka tygodni. Każde odłożenie wizyty u lekarza lub zwlekanie z rozpoczęciem leczenia zmniejsza szanse na całkowite wyzdrowienie.

Co możesz już dziś dla siebie zrobić? Przede wszystkim badać się regularnie.

Jeśli zauważyłeś jakieś niepokojące objawy ― nie zwlekaj ― umów się na początek do lekarza rodzinnego, bądź poproś o skierowanie do specjalisty urologa. Wykaz poradni urologicznych w woj. opolskim.

Zachęcamy, aby przynajmniej raz w miesiącu wykonać samobadanie jąder, a po 45 roku życia
raz w roku zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu wykonania badań krwi pod kątem PSA w kierunku raka prostaty. Warto pamiętać, że decyzję o konieczności zlecenia badań podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu naszego zdrowia.

Profilaktyczne badania i wczesne reagowanie to bardzo ważny czynnik, gwarantujący sukces w walce z nowotworami. Nie należy jednak zapominać, że równie ważna jest dieta oraz aktywność fizyczna.

Na stronie internetowej diety NFZ https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php można znaleźć darmowe diety dostępne dla każdego.

Zachęcamy również do budowania odporności poprzez aktywność fizyczną i zapraszamy do udziału w programie Akademii NFZ –  8 tygodni do zdrowia https://akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia

Do pobrania:

Ulotka

Wykaz poradni urologicznych

 

Mamo! Mamo! Mammobus! Pier(ω)si badamy profilaktycznie

 

Mamo! Mamo! Mammobus!

 

W związku z listopadową akcją Pier(ω)si badamy profilaktycznie zapraszamy wszystkie Panie w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie 24 miesiące nie korzystały z mammografii lub otrzymały pisemne wskazanie do ponownego wykonania badania po upływie 12 miesięcy i nie były leczone z powodu raka piersi do skorzystania z bezpłatnego badania w mammobusie.
❗️ Mammografia jest bezpłatna i nie wymaga skierowania.
Więcej informacji:

Harmonogram Mammobusów

Badania również wykonywane są w niżej podanych ośrodkach stacjonarnych :
  • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu, ul. 24 Kwietnia 7, 47-200 Kędzierzyn-Koźle, tel. 77 40 62 527
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Centrum” w Opolu, ul. Budowlanych 4, 45-202 Opole, tel. 77 45 38 462
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Opolskie Centrum Onkologii im. prof. T. Koszarowskiego, ul. Katowicka 66A, 45-060 Opole, tel. 77 44 16 008
  • Nyski Ośrodek Onkologii „Onkovit” Sp. z o.o. ul. Marii Rodziewiczówny, 34, 48-300 Nysa, tel. 77 43 32 486
  • AC Artimex Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, ul. Plac Gwardii Ludowej 1, 47-220 Kędzierzyn-Koźle, tel. 77 48 10 592

 

Samobadanie Piersi – Strefa Kobiet

 

26 maja Panie z naszego Oddziału brały udziału w akcji: „Dzień Samobadania Piersi – Strefa Kobiet”. Warsztaty z samobadania przeprowadziła Pani z Klubu „Amazonka” w Opolu.

Samobadanie piersi jest bardzo ważnym elementem profilaktyki, procesem zapobiegania i wczesnego wykrywania raka piersi. Regularne badanie piersi pozwala wychwycić zmiany nowotworowe w niższym stopniu zaawansowania.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce, o nieustalonej dotąd jednoznacznej przyczynie. Kobiety, które regularnie wykonują mammografie, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi w porównaniu z tymi, które nie poddają się systematycznym badaniom profilaktycznym.

Więcej informacji:

Program profilaktyki raka piersi

 

Mamo! Mamo! Mammobus!

 

Z okazji Dnia Matki zapraszamy wszystkie Panie w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie 24 miesiące nie korzystały z mammografii lub otrzymały pisemne wskazanie do ponownego wykonania badania po upływie 12 miesięcy i nie były leczone z powodu raka piersi do skorzystania z bezpłatnego badania w mammobusie.

 

❗️ Mammografia jest bezpłatna i nie wymaga skierowania.
Badania odbędą się :
  • OLESNO 17.05.2021 godz. 9:00 – 16:00 ul. Wachowska 10A, przy Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji, tel. 58 666 24 44
  • PRUDNIK 20.05.2021 godz. 9:00 – 16:00 ul. Wiejska 4, przy sklepie Kaufland, tel. 58 666 24 44
  • OLESNO 21.05.2021 godz. 9:00 – 15:00, ul. Wachowska 10A, przy Oleskiej Lagunie, tel. 58 325 76 02
  • BIAŁA 21.05.2021 godz. 8:00 – 15:00 ul. Prudnicka 35, przy Gminnym Centrum Kultury, tel. 58 666 24 44
  • NAMYSŁÓW 21.05.2021 godz. 9:00 – 15:00 na Rynku, tel. 58 325 76 02
  • DOMASZOWICE 28.05.2021 godz. 9:00 -16:00 ul. Kolejowa 3, przy Szkole Podstawowej, tel. 58 666 24 44
  • ZAWADA 29.05.2021 godz. 9:00 – 17:00 ul. Dębowa 1, przy CH Turawa Park, tel. 58 767 34 77
Badania również wykonywane są w niżej podanych ośrodkach stacjonarnych :
  • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu, ul. 24 Kwietnia 7, 47-200 Kędzierzyn-Koźle, tel. 77 40 62 527
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Centrum” w Opolu, ul. Budowlanych 4, 45-202 Opole, tel. 77 45 38 462
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Opolskie Centrum Onkologii im. prof. T. Koszarowskiego, ul. Katowicka 66A, 45-060 Opole, tel. 77 44 16 008
  • Szpital Powiatowy im. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich, ul. Opolska 36, 47-100 Strzelce Opolskie, tel. 77 40 70 260
  • Nyski Ośrodek Onkologii „Onkovit” Sp. z o.o. ul. Marii Rodziewiczówny, 34, 48-300 Nysa, tel. 77 43 32 486
  • AC Artimex Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, ul. Plac Gwardii Ludowej 1, 47-220 Kędzierzyn-Koźle, tel. 77 48 10 592

 

Kampania edukacyjna „Słodki, słodszy…cukrzyca”

 

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi kampanie edukacyjno-informacyjną „Słodki, słodszy… cukrzyca” we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków. Głównym celem kampanii jest promocja zmian w stylu żywienia oraz uświadomienie Polakom jak dużo cukru spożywamy. Poprzez kampanię chcemy budować społeczną świadomość o najczęstszych i najbardziej zgubnych nawykach, wprost przyczyniających się do otyłości oraz cukrzycy, oraz uczyć nowych korzystnych zdrowotnie wyborów.

Przez siedem kolejnych tygodni, w każdy poniedziałek, w programie Pytanie na Śniadanie w TVP2 pokażemy jak słodko, przyjemnie, cicho i podstępnie cukier i słodycze zakorzeniły się w naszym życiu – od zakupów po przekąski, nagradzanie dzieci słodyczami, pocieszanie smutków, uciszanie napięcia nerwowego czy łatanie nudy.

W efekcie tych słodkich przyjemności – tyjemy, niszczymy zdrowie, wpędzamy kolejne pokolenia w cukrzycę i jej katastrofalne konsekwencje oraz powikłania. A wystarczy zminimalizować cukier w codziennej diecie. Poznać, gdzie się ukrywa, czy w końcu postanowić zmienić nawyki i dowiedzieć się, jak to dobrze zrobić.

🔎 Czy wiesz, że?

Na każdym produkcie jest informacja – Węglowodany w tym: cukry – wartość „cukry” podziel przez 5 – to jest liczba łyżeczek cukru w 100 g produktu.

  • Woda „smakowa” w 200 ml produktu to 16 g cukru, czyli 3,2 łyżeczki
  • Płatki śniadaniowe w 30 g produktu to 10-13 g cukru, czyli 2-2,3 łyżeczki
  • Jogurty owocowe w 100 g produktu to ok.13 g cukru, czyli 2,6 łyżeczki
  • Serek homogenizowany (lub inny deser mleczny) w 100g produktu to 12-17 g cukru, czyli 2,4-3,4 łyżeczki
  • Keczup w 15 g, czyli 1 łyżce to ok. 2,5 g cukru, czyli ½ łyżeczki
  • Napoje słodkie gazowane i niegazowane w 500ml zawierają 10-11 łyżeczek cukru
  • Napój energetyczny w 250 ml zawiera 5,4 łyżeczek cukru,
  • „Fit baton” to ok. 2,5 łyżeczki cukru.
  • Energetyki. 250ml tego płynu zawiera ok. 27,5 g cukru, czyli 5,5 łyżeczek cukru.

❗️ Zachowaj czujność: cukier ukryty jest pod różnymi nazwami.

Szukaj w składzie produktu takich nazw jak: glukoza, fruktoza, galaktoza, sacharoza, laktoza, maltoza, dekstroza, skrobia, maltodekstryna, słód jęczmienny, syropy: glukozowy, glukozowo-fruktozowy, z agawy, klonowy, daktylowy, ryżowy, kukurydziany, miód, karmel oraz cukier: buraczany, inwertowany, trzcinowy, brązowy, winogronowy, sok owocowy, zagęszczony sok owocowy, koncentrat soku.

Te nazwy oznaczają cukry proste dodane do produktu. Nawet produkty tzw. „FIT” mogą stanowić pułapkę!

Alarmujące dane:

  • w 2017 r. roczne spożycie cukru w wynosiło 44,5 kg na 1 mieszkańca,
  • w latach 2008-2017 o 6,1 kg wzrosła przeciętna ilość cukru spożywanego przez 1 mieszkańca,
  • spożycie nieprzetworzonego cukru w gospodarstwach domowych spadło w tym czasie o 5,7 kg, ale wzrosła konsumpcja cukru będącego składnikiem innych produktów spożywczych o blisko 11,8 kg.

Pamiętaj! Nie przesadzaj, nie przesładzaj!

Prezentujemy najnowszy spot Narodowego Funduszu  Zdrowia „Nie przesadzaj, nie przesładzaj!”.

Nie przesadzaj, nie przesładzaj! – link do filmu na YouTube

Poniżej linki do programu:

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/50924427/jak-rozpoznawac-zawartosc-cukru-w-produktach-ktore-nie-sa-slodkie

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/50816372/dlaczego-nie-powinnismy-nagradzac-dziecka-slodyczami

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51096604/jak-podstepnie-uzaleznia-nas-cukier

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51211448/slodki-slodszy-cukrzyca-podjadanie

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51320552/slodki-slodszy-cukrzyca

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51428685/slodki-slodszy-cukrzyca

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/51522200/slodki-pocieszyciel

Zachęcamy również do skorzystania ze smacznych i zdrowych pomysłów na posiłki dla całej rodziny na portalu diety www.diety.nfz.gov.pl

 

Rak jąder i rak prostaty „Nie rób jaj – o zdrowie dbaj”

 

Listopad powinien być przypomnieniem dla każdego mężczyzny, jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych oraz regularne dbanie o swoje zdrowie intymne. Dzięki akcji Movember zmienia się podejście mężczyzn do zdrowia.

Co roku w listopadzie Panowie zapuszczają wąsy, co prowokuje do dyskusji na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. Wąs niczym różowa wstążka stał się symbolem walki z rakiem.

Unikanie regularnych badań i lekceważenie objawów może sprawić, że choroba zostanie wykryta zbyt późno. Nowotwory jąder rozwijają się bardzo szybko – nawet w kilka tygodni. Każde odłożenie wizyty u lekarza lub zwlekanie z rozpoczęciem leczenia zmniejsza szanse na całkowite wyzdrowienie.

Co możesz już dziś dla siebie zrobić? Przede wszystkim badać się regularnie.

Jeśli zauważyłeś jakieś niepokojące objawy ― nie zwlekaj ― umów się na początek do lekarza rodzinnego, bądź poproś o skierowanie do specjalisty urologa. Wykaz poradni urologicznych w woj. opolskim.

Zachęcamy, aby przynajmniej raz w miesiącu wykonać samobadanie jąder, a po 45 roku życia
raz w roku zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu wykonania badań krwi pod kątem PSA w kierunku raka prostaty. Warto pamiętać, że decyzję o konieczności zlecenia badań podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu naszego zdrowia.

Profilaktyczne badania i wczesne reagowanie to bardzo ważny czynnik, gwarantujący sukces w walce z nowotworami. Nie należy jednak zapominać, że równie ważna jest dieta oraz aktywność fizyczna.

Na stronie internetowej diety NFZ  https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php można znaleźć darmowe diety dostępne dla każdego.

Zachęcamy również do budowania odporności poprzez aktywność fizyczną i zapraszamy do udziału
w programie Akademii NFZ –  8 tygodni do zdrowia https://akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia

 

„Świadomy pacjent – skuteczna terapia”. Polipragmazja. Fundusz ruszył z kampania edukacyjną

 

Polipragmazja, nazywana również wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie.

Z wiekiem liczba problemów zdrowotnych, z którymi się zmagamy wzrasta. Wiek podeszły oraz choroby współwystępujące stanowią czynniki zwiększające ilość stosowanych leków. Zazwyczaj proces leczenie odbywa się u różnych specjalistów, którzy nie zawsze są informowani o innych lekach jakie przyjmuje pacjent. Składniki poszczególnych medykamentów mogą wchodzić między sobą w interakcje, powodując niekorzystne efekty, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu.

W lutym 2020 roku Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport dotyczący polipragmazji, z którego wynika że 1/3 Polaków powyżej 65 roku życia, przyjmujące co najmniej 5 leków dziennie.

Zażywanie takiej ilości medykamentów jest zjawiskiem szczególnie niebezpiecznym dla osób starszych, obciążonych chorobami przewlekłymi takimi jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub niewydolność krążenia.

Wielolekowość często jest konieczna w terapiach leczniczych. Jednak by była bezpieczna dla zdrowia, powinna przebiegać pod kontrolą lekarską i w konsultacji z farmaceutą.

Akcja organizowana przez NFZ ma zwrócić uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków i zmniejszyć ryzyko niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie.

5 ZASAD – jak bezpiecznie przyjmować leki:

  • Zawsze miej przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. W spisie powinny znajdować się wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez przepisu lekarza.
  • Kiedy idziesz do lekarza (każdego) pokaż mu aktualny spis swoich leków.
  • Każdorazowo informuj swojego głównego lekarza prowadzącego o innych wizytach i o wynikających
    z nich zaleceniach. Nawet nie pytany, informuj lekarzy wszystkich specjalności o tym, że leczysz się przewlekle.
  • Nie zażywaj leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji z Twoim lekarzem. To co im pomogło, Tobie może zaszkodzić. Dobrym przykładem są leki przeciwbólowe i przeciw przeziębieniowe o różnych nazwach handlowych i podobnym składzie, których łączne stosowanie może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
  • Przyjmowanie licznych leków bywa konieczne. Czasem ratuje życie. Zawsze może wywołać trudne
    do przewidzenia powikłania.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego zawsze informuj swojego lekarza o zażywanych lekach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Akademia NFZ – https://akademia.nfz.gov.pl/polipragmazja/

Jak również w gazetce NFZ „Jak bezpiecznie zażywać leki?”

„Świadomy pacjent – skuteczna terapia”. Polipragmazja. – plik audio

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie ⇒

 

8 TYGODNI DO ZDROWIA – TRENUJ Z NFZ

 

Narodowy Funduszu Zdrowia 29 września 2020 r. rozpoczął emisję filmików z profilaktyczno – treningowym programem 8 tygodni do zdrowia. Mają one zachęcić do regularnej aktywności fizycznej w bezpiecznych, domowych warunkach oraz pokazać, w jaki sposób osiągnąć i utrzymać satysfakcjonujące efekty w postaci poprawy kondycji, a tym samym zadbać o zdrowsze i dłuższe życie.

Emisja odcinków odbywa się na portalu Akademia NFZ  oraz każdy wtorek na kanale  YouTube Akademii NFZ.

I Ty możesz wziąć udział w ćwiczeniach prowadzonych przez fizjoterapeutę i trenera mających
na celu usprawnić Twoją kondycję, posłuchać rad dietetyka oraz lekarza dotyczących racjonalnego odżywiania i higienicznego stylu życia. Program jest kierowany zarówno do osób zdrowych jak i osób z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie.

Plan programów treningowych:

0 – Film startowy – 28.09

1 – Adaptacja, czyli zaczynamy – 29.09

2 – Budujemy wydolność – 6.10

3 – Ćwiczymy z obciążeniem – 13.10

4 – Tabata i nasze pierwsze interwały – 20.10

5 – Wzmacniamy siłę mięśni – 27.10

6 – Poznajemy interwały prof. Gibali – 3.11

7 – Czas na interwałowy HIIT. Etap 1 – 10.11

8 – Gotowi na interwałowy HIIT. Etap 2 – 17.11