Prawie milion przebadanych kobiet, około kilkunastu tysięcy postojów mammobusów – to bilans Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w 2014 roku.
Każdego dnia mammobusy odwiedzały dziennie od kilkunastu do kilkudziesięciu wsi, miast i miasteczek w całym kraju. Stacjonowały szczególnie tam, gdzie nie ma stacjonarnych gabinetów, tak aby jak największa liczba Pań mogła wykonać mammografię.
W całym kraju , w pracowniach stacjonarnych oraz mammobusach – przebadano 964 901 pań w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Wartość udzielonych świadczeń wyniosła 81 623 562 zł. Najliczniej z możliwości wykonania badań mammograficznych korzystały mieszkanki województwa wielkopolskiego, śląskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego oraz łódzkiego.
Co ważne – ok. 30 tysięcy pacjentek skierowano na dalszą diagnostykę lub leczenie. Z kolei z Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy skorzystało w ubiegłym roku 677 128 osób. Wartość wykonanych świadczeń we wszystkich etapach programu wyniosła 27 275 618 zł.
Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ mają na celu zapobieganie chorobom poprzez wczesne wykrycie choroby oraz kontrolowanie czynników ryzyka.
Program profilaktyki raka piersi (mammografia) skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia) skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:
Aby ułatwić Paniom zaplanowanie badań, OW NFZ publikują na swoich stronach aktualne informacje o terminach i miejscach postoju mammobusów, w których w ramach programu, można wykonać mammografię w dniach od 2 do 6 lutego
Opolski OW NFZ
http://www.nfz-opole.pl/swiadczeniobiorcy/swiatowy_dzien_walki_z_rakiem_2015-02-02.html
Opole, 03.02.2015
Źródło: Wydział Organizacyjny